Autor: Martyna Frątczak

Instytut Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wróg ukryty w trawie superkleszcz: Dermatocentor reticulatus

Kleszcze są głównymi wektorami (przenosicielami) chorób zakaźnych u psów. W ostatnich latach zasięg ich występowania dynamicznie się zmienia. Coraz częściej spotyka się je nawet w dużych miastach, co z kolei przekłada się na częstsze występowanie odkleszczowych chorób zakaźnych. Stwierdzono również, że kleszcze zmieniły wzorzec aktywności sezonowej. Jeszcze do niedawna stanowiły problem głównie w miesiącach letnich i jesienią, a obecnie napotkać je można przez cały rok. Warto o tym pamiętać w profilaktyce i nie robić przerw w ochronie naszych pupili.

Czytaj więcej

Ssaczy ogon - narzędzie do wszystkiego

Ogon budzi zachwyt i szacunek. Może być pokryty naskórkowymi łuskami i bezwłosy jak u szczura, przypominać włochatą szczotkę jak u wiewiórki lub być pękiem gęstych włosów jak u konia. Bez względu jednak na formę, jaką przybiera, przede wszystkim jest niezmiernie istotny z uwagi na funkcje, jakie pełni.

Czytaj więcej

Wespół w zespół – synchronizacja socjalna psów i ludzi

Każdy właściciel psa na co dzień doświadcza więzi, jaka rodzi się między nim a psem. Psy reagują na każdy ruch, wydaje się, że dokładnie znają nasze zachowania i często szybciej odczytują nasze oczekiwania, niż zdołamy je okazać. Jak to się dzieje? Jak rodzi się więź i synchronizacja socjalna między psem a człowiekiem?

Czytaj więcej