Wróg ukryty w trawie superkleszcz: Dermatocentor reticulatus

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Kleszcze są głównymi wektorami (przenosicielami) chorób zakaźnych u psów. W ostatnich latach zasięg ich występowania dynamicznie się zmienia. Coraz częściej spotyka się je nawet w dużych miastach, co z kolei przekłada się na częstsze występowanie odkleszczowych chorób zakaźnych. Stwierdzono również, że kleszcze zmieniły wzorzec aktywności sezonowej. Jeszcze do niedawna stanowiły problem głównie w miesiącach letnich i jesienią, a obecnie napotkać je można przez cały rok. Warto o tym pamiętać w profilaktyce i nie robić przerw w ochronie naszych pupili.

Z czego wynikają obserwowane zmiany rozmieszczenia i aktywności kleszczy? Naukowcy mają na to kilka prób odpowiedzi. Pierwszą z nich są zmiany klimatu i idące za nimi ocieplenie naszej części świata, co zdecydowanie sprzyja kleszczom. Podbijanie kolejnych terenów przez kleszcze może jednak wynikać również ze zmian zarządzania obszarami leśnymi i miejskimi (więcej terenów zielonych), zmian w aktywności człowieka – coraz większej popularności psów w miastach i łatwych podróży w inne zakątki Polski i świata, z których nietrudno przynieść pasażera na gapę w postaci kleszcza. 

Główni sprawcy zakażeń u psów

W Polsce na psach domowych pasożytować może 5 gatunków kleszczy.  Na obszarze naszego kraju najczęściej znajdowanymi u czworonogów (i u ludzi) gatunkami są kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) oraz kleszcz łą...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów



Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy