Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje

22 marca 2019

NR 10 (Marzec 2019)

Budowanie więzi z psem

0 947

Kiedy w domu pojawia się pies – zwłaszcza jeśli mieszkał jakiś czas w schronisku – życie wywraca się do góry nogami. I dla ludzi, i dla psa. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do zwierzęcia, jego potrzeb i problemów, może być bowiem ono podstawą do zbudowania trwałej więzi i przyjaźni psa z człowiekiem.

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia ktoś nas zabiera do afrykańskiej wioski i tam zostawia. Nie znamy ludzi ani ich języka. Nie rozumiemy panujących obyczajów, nie wiemy, co nam wolno, jedzenie jest zupełnie inne, a woda nie płynie z kranu, bo go tam nie ma. Tak mniej więcej czuje się pies w nowym domu. Z tą różnicą, że jego rozwój emocjonalny zbliżony jest do kilkuletniego dziecka, które tym bardziej czuje się zagubione.
Adoptując psa, bierzemy odpowiedzialność za jego życie. To dlatego wiele organizacji tak wnikliwie sprawdza domy, do których mają trafić ich podopieczni. Biorąc psa z fundacji czy schroniska, należy liczyć się z wizytą przedadopcyjną – wolontariusz poznaje rodzinę, która chce wziąć do siebie zwierzaka, sprawdza warunki bytowe. To także doskonała okazja, by dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym domowniku. Wiele organizacji współpracuje na stałe z behawiorystami, którzy mogą udzielić wskazówek, jak wprowadzić psa do nowego domu, jak z nim postępować i jak zapoznawać go z innymi zwierzętami. Pierwsze wrażenie, pierwsze tygodnie w nowym domu są bowiem bardzo ważne.

POLECAMY

Gotowy scenariusz

Przyglądając się osobom, które adoptują zwierzęta, można zauważyć, że przeważają dwa typy. Pierwszy to osoby, które miały już psy, więc „wiedzą wszystko” lub nie miały zwierząt, więc jeszcze przed adopcją planują szkolenie. Nie mając jeszcze czworonoga w domu, ludzie tworzą plany tego, jak będzie wyglądało ich wspólne życie. Często – pomimo dobrych intencji – podświadomie traktują zwierzę jak „produkt”, który wpisze się w ramy ich planu. Tak jednak nie jest. W praktyce psiak ma przecież swój charakter, potrzeby, często też traumatyczne doświadczenia, których wpływu na codzienne funk-
cjonowanie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć.
Opiekun numer jeden, doświadczony „właściciel”, będzie zatem wiedział, co dla psa jest najlepsze. Jeśli poprzednie zwierzęta lubiły głaskanie po głowie, to ten nowy psiak też na pewno się przyzwyczai. Nie będą zwracali uwagi na gesty odwracania głowy, mrużenia oczu czy oblizywania się. W końcu to „bez znaczenia”, „inne psy też tak robią”. Kolejną problematyczną sytuacją jest oczekiwanie, że nowy pies będzie wykazywał zachowania charakterystyczne dla poprzedniego. I choć brzmi to absurdalnie, zdarza się, że ludzie wręcz wymagają od „mądrego kundelka ze schroniska”, że np. będzie znał komendy jak ich wcześniejszy pies, w którego wychowanie włożyli wiele czasu i poświęcenia.
Opiekun drugiego typu podchodzi natomiast do sprawy zadaniowo. Jeśli bierze psa, to wie, że musi go nauczyć pewnych zasad, więc daje mu kilkanaście dni na przyzwyczajenie się do nowego domu, „przychyla mu nieba”, po czym, kiedy po około dwóch tygodniach psiak zaczyna mu „wchodzić na głowę”, gorączkowo szuka szkoły dla psów, żeby „zawładnąć” czworonogiem. Trzeba go nauczyć, przecież jest ze schroniska – słyszymy. A może warto zrozumieć? Wychować?

Wychowanie członka rodziny

Odpowiednie podejście do zwierzęcia, jego potrzeb i problemów może ułatwić zbudowanie trwałej więzi i przyjaźni psa z człowiekiem. Ważne, by nie przyspieszać. Dać czas. Pozytywnie warunkować. Budowanie dobrych relacji i skojarzeń możemy zacząć tak naprawdę już od pierwszej chwili. Psy schroniskowe często doświadczyły w swoim życiu głodu lub walki o pożywienie. Nie zawsze będą potrafiły bawić się przeznaczonymi dla nich zabawkami, należy też zrezygnować, zwłaszcza na początku, z zabawek wydających dźwięki, które mogą psa wystraszyć. Do pozytywnego warunkowania wykorzystajmy zatem dobrej jakości przysmaki dla psów. Na rynku dostępna jest cała gama smaków i zapachów, wybierzmy więc te aromatyczne, niezbyt twarde, by zwierzak w emocjach mógł je łatwiej pogryźć, a nie łapczywie łykał. Zwracajmy też uwagę na skład – pies ze schroniska może mieć początkowo problemy z żołądkiem, dlatego lepsze będą przysmaki bez sztucznych dodatków, glutenu itp.
Zanim wprowadzimy psa do domu, wywietrzmy dobrze pomieszczenie, by choć trochę zneutralizować zapach odświeżaczy powietrza, perfum i domowych aromatów. Pozwólmy, by pies sam wszedł. Możemy zachęcić go do tego przysmakami, ale nie robiąc tego zbyt ofensywnie. Najlepiej obniżyć pozycję ciała, odwrócić głowę od psa, a w jego kierunku po prostu wyciągnąć dłoń ze smakołykiem i w ciszy czekać. Samodzielne podjęcie decyzji o interakcji z nami, wejściu do nowego pomieszczenia, to i tak dla psa ogromna nowość i wyzwanie. Nie utrudniajmy mu tego.
Podobnie możemy zachowywać się, pokazując psu smycz czy nowe posłanie. Jeśli inni domownicy lub goście będą chcieli poznać nowego członka rodziny, również niech poczekają, aż zwierzak sam zainicjuje kontakt. Należy unikać pochylania się nad zwierzakiem, głaskania po głowie, patrzenia prosto w oczy i… obnażania zębów w szczerym uśmiechu, co może być mylnie odebrane.

Możesz na mnie polegać

Psy schroniskowe często mają problem z zaufaniem człowiekowi. Zostawione same sobie, skrzywdzone, nie wierzą, że są jakieś „dwunogi”, które mają dobre intencje. Jeśli już przekonają się do członków rodziny, dużym problemem może okazać się dla nich wyjście na spacer do parku, gdzie będą inni ludzie, dzieci, zwierzęta. Ogromna praca, jaką należy wykonać, to nauczenie psa, że może polegać na człowieku. Wymaga to wiele uwagi i koncentracji na zwierzęciu, ale jest do zrobienia. Niezbędna będzie również koncentracja na psie podczas spaceru. Telefon komórkowy lepiej zostawić w domu, a z przyjaciółmi umówić się na spacer bez psa.
Pracę można zacząć od krótkich ćwiczeń w domu. Jeśli pies na przykład boi się sygnału domofonu, zaklejmy głośnik, by był on mniej wyrazisty, a kiedy pojawi się dźwięk i wystraszony zwierzak, słysząc go, choć spojrzy na nas, przywołajmy go i nagrodźmy entuzjastycznie przysmakiem lub ulubionymi pieszczotami. Ważne, by w takiej sytuacji nie uspokajać psa, aby nie utwierdzać go w przekonaniu, że słusznie się zaniepokoił. 
Podobnie należy reagować na spacerach. Jeśli pies widzi coś, co go stresuje, zwalnia kroku, zatrzymuje się lub nawet unosi łapę, zadaniem człowieka jest wychwycenie tego, nawet jeśli tylko częściowo zwierzak odwróci w naszym kierunku wzrok. Dobrze mieć zawsze przy sobie przysmaki, które pomogą nam w nagradzaniu.
Jeśli opiekun jest w stanie przewidzieć, że za chwilę nastąpi sytuacja stresująca psa, warto, żeby miał przy sobie jakieś „ekstra” nagrody, np. filety mięsne, które pomogą zaabsorbować zwierzaka w czasie, gdy jest obecny negatywny czynnik. Możemy ukryć filet w ręku i nakłaniać psa do wyjęcia go, ćwiczyć z nim sztuczki. Z czasem może się okazać, że zwierzak będzie widział stresujący czynnik, ale czas spędzany z człowiekiem w jego hierarchii ważności stanie się istotniejszy i to na nim skoncentruje swoją uwagę.

Wspól

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy