Trening koncepcyjny w adaptacji psa do warunków hotelowych

Trening i szkolenie

Hotele dla zwierząt są w Polsce coraz bardziej popularne. Właściciele psów coraz częściej korzystają z tej formy opieki nad swoim pupilem, kiedy potrzebują wyjechać w sprawach służbowych czy odpocząć na urlopie.

Bardzo często towarzyszą temu obawy, czy czworonożny przyjaciel poradzi sobie bez nich w nowym otoczeniu, w towarzystwie nieznanych psów i z nowymi, chociaż chwilowymi, opiekunami. Czy się zaadaptuje, czy sobie poradzi? Jak sprawić, żeby pobyt w hotelu nie był dla psa traumatycznym przeżyciem?

Adaptacja to zdolność przystosowania się do nowych sytuacji, nowych warunków. U każdego organizmu przebiega ona inaczej, wolniej lub szybciej, ale każdy pies przybywający do hotelu, nawet ten zdrowy i zrównoważony psychicznie, będzie odczuwać stres. Niestety, nie wytłumaczymy mu, że to tylko na chwilę i że właściciel zaraz wróci. Najczęściej w pierwszych chwilach po odejściu właściciela pies jest zdezorientowany, podbiega do drzwi, piszczy i próbuje się wydostać. Część psów zaadaptuje się dosłownie w kilka minut, inne będą potrzebowały na to nawet 48 godzin.

W hotelu na psa czeka wiele nowości – m.in. zmiana miejsca, rytmu dnia, opiekuna, a także zwiększenie lub zmniejszenie ilości aktywności, nowe znajomości psie i ludzkie, separacja z człowiekiem w nocy. Większość dużych zmian zachodzących w życiu zwierzęcia powoduje u niego znaczące obniżenie poczucia bezpieczeństwa, które jest jedną z najważniejszych jego potrzeb.

Inne warunki – inne zachowanie

W trakcie okresu adaptacji zwierzę może prezentować zachowania, które w innych warunkach nie występują. Możemy tutaj mówić o załatwianiu potrzeb fizjologicznych w domu, próbach ucieczki (drapanie oraz gryzienie drzwi i okien czy podkopywanie i przeskakiwanie płotów), unikaniu wszelkich interakcji z opiekunem, zaburzeniach snu czy nadmiernym wokalizowaniu. Zmiany w życiu zwierzęcia mog...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy