Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

20 maja 2019

NR 11 (Maj 2019)

Trening koncepcyjny w adaptacji psa do warunków hotelowych

0 767

Hotele dla zwierząt są w Polsce coraz bardziej popularne. Właściciele psów coraz częściej korzystają z tej formy opieki nad swoim pupilem, kiedy potrzebują wyjechać w sprawach służbowych czy odpocząć na urlopie.

Bardzo często towarzyszą temu obawy, czy czworonożny przyjaciel poradzi sobie bez nich w nowym otoczeniu, w towarzystwie nieznanych psów i z nowymi, chociaż chwilowymi, opiekunami. Czy się zaadaptuje, czy sobie poradzi? Jak sprawić, żeby pobyt w hotelu nie był dla psa traumatycznym przeżyciem?

Adaptacja to zdolność przystosowania się do nowych sytuacji, nowych warunków. U każdego organizmu przebiega ona inaczej, wolniej lub szybciej, ale każdy pies przybywający do hotelu, nawet ten zdrowy i zrównoważony psychicznie, będzie odczuwać stres. Niestety, nie wytłumaczymy mu, że to tylko na chwilę i że właściciel zaraz wróci. Najczęściej w pierwszych chwilach po odejściu właściciela pies jest zdezorientowany, podbiega do drzwi, piszczy i próbuje się wydostać. Część psów zaadaptuje się dosłownie w kilka minut, inne będą potrzebowały na to nawet 48 godzin.

W hotelu na psa czeka wiele nowości – m.in. zmiana miejsca, rytmu dnia, opiekuna, a także zwiększenie lub zmniejszenie ilości aktywności, nowe znajomości psie i ludzkie, separacja z człowiekiem w nocy. Większość dużych zmian zachodzących w życiu zwierzęcia powoduje u niego znaczące obniżenie poczucia bezpieczeństwa, które jest jedną z najważniejszych jego potrzeb.

POLECAMY

Inne warunki – inne zachowanie

W trakcie okresu adaptacji zwierzę może prezentować zachowania, które w innych warunkach nie występują. Możemy tutaj mówić o załatwianiu potrzeb fizjologicznych w domu, próbach ucieczki (drapanie oraz gryzienie drzwi i okien czy podkopywanie i przeskakiwanie płotów), unikaniu wszelkich interakcji z opiekunem, zaburzeniach snu czy nadmiernym wokalizowaniu. Zmiany w życiu zwierzęcia mogą również powodować problemy żołądkowe lub zmniejszenie apetytu.

Przebieg adaptacji do środowiska hotelowego może być wynikiem oddziaływania dwóch grup czynników: 

 • podmiotowych, takich jak wiek, relacja z opiekunem, doświadczenia, cechy osobowości psa czy problemy behawioralne,
 • kontekstowych, tworzących nowe środowisko, w którym pies się znalazł.
   

Czy wiesz, że...

Najczęściej w pierwszych chwilach po odejściu właściciela pies oddany do hotelu jest zdezorientowany, podbiega do drzwi, piszczy i próbuje się wydostać. Część psów zaadaptuje się dosłownie w kilka minut, inne będą potrzebowały na to nawet 48 godzin.


Cechy osobowości psa są możliwe do zaobserwowania w warunkach hotelowych. Część z nich ma bardzo duże znaczenie w procesie adaptacji, dlatego postanowiłam omówić tutaj kilka z nich, m.in. tendencje socjalne, optymizm, pesymizm, elastyczność w działaniu oraz skłonność do zabawy.

Tendencje socjalne

O tendencjach socjalnych możemy mówić wtedy, gdy zwierzę lubi poznawać nowych ludzi i inne psy. Taki osobnik w hotelu będzie czuł się jak ryba w wodzie. Możliwość spędzania czasu z innymi psami zrekompensuje większość niedogodności. Pies socjalny, gdy przyjeżdża do hotelu, jest tak zachwycony możliwością interakcji z przedstawicielami swojego gatunku, że bardzo szybko zapomina, iż gdzieś zgubił właściciela.

Przy brakach w tendencji socjalnej zwierzę niełatwo nawiązuje nowe znajomości. Pies, który boi się innych przedstawicieli swojego gatunku i/lub obcych ludzi, będzie adaptować się najgorzej. Prawdopodobnie hormony stresu będą utrzymywać się na tym samym poziomie przez cały pobyt psa, a jego poczucie bezpieczeństwa będzie zdecydowanie osłabione. Takie zwierzę nie powinno być wysyłane do hotelu, gdzie są inne psy, szczególnie jeśli lęk manifestuje poprzez zachowania agresywne. W tym przypadku pozostaje jedynie opieka w domu właściciela. Dopiero po wtórnej socjalizacji psa można na nowo przemyśleć kwestię opieki w hotelu. Jeśli pies boi się ludzi, bardzo ważną kwestią jest wcześniejsze zapoznanie go z opiekunem.

Optymista czy pesymista?

O optymizmie możemy mówić wtedy, gdy nowe rzeczy czy sytuacje są postrzegane przez psa jako coś pozytywnego. Nowe obiekty wyzwalają w nim ciekawość, a nie strach. Możemy takiego psa nazwać odważnym. Pies optymistycznie nastawiony do nowości z łatwością przekroczy próg hotelu, a okres adaptacji najczęściej będzie nadzwyczaj krótki.

W przypadku pesymizmu mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – nowe rzeczy lub sytuacje zwierzę postrzega negatywnie. Nie jest to pies odważny, z reguły podchodzi do nowych obiektów z dużą dozą niepewności, a wręcz lękiem. Gdy taki pies przyjeżdża do hotelu, może bać się innych psów, szczekania i innych dźwięków, schodów i wąskich korytarzy, może też być zalękniony, wychodząc np. na balkon. Dopiero po jakimś czasie, najczęściej po dwóch dniach opieki, otwiera się na nowe doświadczenia. W moim hotelu psy, szczególnie te niepewne, wybierają sobie jedną osobę jako opiekuna i przy niej zachowują się naturalnie, bez strachu. 

O elastyczności w działaniu mówimy wtedy, kiedy pies potrafi oferować różne zachowania, podejmować różne decyzje i je zmieniać, np. gdy widzi kota pod samochodem, jest w stanie po paru sekundach spokojne odejść. Pies, który nie jest elastyczny w swoich działaniach, będzie cały czas podejmował podobne decyzje i trudno mu będzie rezygnować z pewnych zachowań. Podczas pobytu w hotelu jest to znaczące, gdyż –  nawet jeśli pies będzie smutny, bo właściciel właśnie odjechał – dosyć szybko będzie próbował w jakiś sposób poprawić swój nastrój, wykorzystując różne strategie radzenia sobie z nową sytuacją.

Kolejną cechą osobowości jest skłonność do zabawy. Jeśli do hotelu przyjeżdża pies, który lubi się bawić, to – nawet jeśli ma braki w socjalności czy w optymizmie – opiekun może zdecydowanie szybciej pomóc mu w adaptacji. Psy, które bawią się niechętnie (bez względu na to, czy jest to zabawa z opiekunem, czy z innymi psami), będą adaptowały się dużo wolniej i trudno będzie je odwieść od myśli o właścicielu. 

Ułatwienie procesu adaptacji

Aby ułatwić psu adaptację do nowego środowiska, w którym się znalazł, musimy działać przed opieką (czynniki podmiotowe) oraz w jej trakcie (czynniki kontekstowe).

Przed opieką

Każdy właściciel zwierzęcia powinien dążyć do tego, aby jego pies lepiej znosił nowe, trudne sytuacje. Przed opieką właściciel powinien dbać o rozwój osobowości psa – po to, aby był on zrównoważony i pewny siebie, aby czuł się dobrze nie tylko w hotelu, ale też w innych, nowych warunkach. Wymaga to, oczywiście, dużo pracy i nie da się tego osiągnąć na dwa tygodnie przed pobytem w hotelu. 

Najlepszym narzędziem do rozwoju osobowości psa będzie trening koncepcyjny. Wybrałam trzy koncepcje, które pomogą psu w okresie adaptacji do warunków hotelowych: optymizm i pewność siebie, praca w pobudzeniu oraz elastyczność. Poniżej omówię parę ćwiczeń do wykonania na każdą z koncepcji:

 • Optymizm i pewność siebie – w tej koncepcji zmieniamy podejście emocjonalne psa do nowych sytuacji i przedmiotów. Chodzi tu o takie działania, jak:
  - Kształtowanie zachowań – np. wkładanie nosa do pachołka, obieganie tyczki, stawanie przednich łap na książce. Nieważne, jakie zachowanie wybierzemy, ważne, że kiedy prezentujemy psu coś nowego lub pies znajdzie się w całkowicie nowej dla niego sytuacji, będzie umiał – zamiast się zamartwiać – spróbować zrobić coś, czego rezultatem będzie coś pozytywnego (np. jedzenie).
  - Ponowne kształtowanie – możemy o nim mówić, gdy to samo zachowanie, wyuczone w jednym miejscu, przenosimy do innego środowiska i ponownie, od początku je kształtujemy. Z uwagi na to, że pies potrafi zachować się w określony sposób, w nowym miejscu łatwiej będzie mu je powtórzyć.
  - Strategia DMT (wielkie litery pochodzą od angielskich słów, które po polsku oznaczają: rozproszenie – marker – nagroda) – jej głównym założeniem jest zmniejszenie pobudzenia w obliczu rozproszenia oraz stworzenie spokojnej i pozytywnej emocjonalnej odpowiedzi na różne nowe wydarzenia. Jeśli chodzi o rozproszenia, może to być wszystko, co nowe, pojawiające się w środowisku, również coś, co pies zna, ale w zupełnie innym kontekście (mówimy tutaj np. o nadchodzącym człowieku, liściu spadającym z drzewa czy szczekającym psie). Marker to słowo służące do zaznaczenia danego zachowania, powinno ono być wypowiedziane bardzo spokojnie.
 • Praca w pobudzeniu – ćwiczenia w tej koncepcji mają na celu nauczenie psa szybkiego uspokojenia się w różnych warunkach:
  - „Orientacja” – głównym założeniem ćwiczenia jest skupienie uwagi na człowieku, po dodaniu dodatkowych komend uczy się psa pracy w pobudzeniu: 
 • Etap 1: rzucenie smakołyka – pies zjada smakołyk – orientacja na człowieka – rzucenie smakołyka.
 • Etap 2: rzucenie smakołyka – pies zjada smakołyk – orientacja na człowieka – komenda – poprawne wykonanie komendy – rzucenie smakołyka.Należy być nieprzewidywalnym, prosić psa o bardzo różne zachowania. Większość czasu w ćwiczeniu należy spędzać na orientacji na człowieka, nie prosić psa o wykonanie komendy przy każdym powtórzeniu.
 • Etap 3: rzucenie smakołyka – orientacja na człowieka – rzucenie smakołyka – komenda – poprawne wykonanie komendy – sygnał zwalniający (pies może wziąć smakołyk).
  - Nagradzanie spokoju w różnych miejscach. Siadamy przed psem i nagradzamy każde spokojne zachowanie. Ćwiczenie to daje nam możliwość szybkiego obniżenia pobudzenia, ale również zaburza przewidywalność, np. pies kojarzy spacer tylko z aktywnością, gdy wychodzi na podwórko, automatycznie poziom pobudzenia wzrasta. Gdy pokażemy psu, że na podwórku można być również spokojnym, poziom pobudzenia będzie niższy.
  - „Do góry i w dół” – ćwiczenie to polega na podnoszeniu pobudzenia np. poprzez zabawę w przeciąganie, a następnie jego obniżeniu przez wykonywanie przez psa spokojnych komend/aktywności. Ćwiczenie to pozwoli psu na szybsze uspokajanie się. 
 • Elastyczność – według tej koncepcji wykonuje się ćwiczenia prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy