Naturalne wzorce zachowania i problemy behawioralne królików domowych

Terapia behawioralna

Króliki miniaturowe cieszą się coraz większą popularnością. Te śliczne uszate stworzonka urzekają swoim wyglądem oraz rozczulają, gdy rozkosznie poruszają noskiem, szukając ulubionych smakołyków. Niestety, przerażająco często przyszli właściciele królika podejmują decyzję o jego nabyciu zbyt pochopnie, nie poświęcając ani chwili na pogłębienie wiedzy na temat psychiki królika – jego charakteru, naturalnych wzorców zachowania, potrzeb i upodobań. Efektem jest zatrważająca liczba tych zwierząt oddawanych do adopcji w wyniku zaistniałych problemów behawioralnych i zdrowotnych.

Istotą utrzymania królika w dobrostanie jest nie tylko zapewnienie mu odpowiedniej diety oraz warunków bytowych. Równie ważne jest dbanie o jego rozwój psychiczny i równowagę emocjonalną. Warunek ten możemy spełnić jedynie wówczas, gdy pozwolimy naszemu uszatemu przyjacielowi na prezentowanie zachowań wynikających z jego naturalnego wzorca – królika żyjącego na wolności. Królik domowy będzie tym bardziej zadowolony i spokojny, w im większym stopniu jego aktywność będzie przypominała tę wolno żyjącego osobnika.

Królik w środowisku naturalnym

Pomimo 500 lat udomawiania królika zakres zachowań osobników dzikich i udomowionych niewiele się różni. Jest to gatunek stanowiący pożywienie drapieżników, przystosowany do życia w warunkach z małą ilością światła. Jest zwierzęciem nocnym, dzień spędza w podziemnych norach. Po zmierzchu wychodzi na powierzchnię i wraca do nich przed świtem. Jest przez to nieprzystosowany do dużych zmian temperatury – ze względu na swoje grube futro, brak gruczołów potowych oraz niezdolność do wymiany ciepła poprzez ziajanie jest bardzo podatny na udar cieplny. Króliki kopią swoje nory w ziemi i powiększają ich przestrzeń, obgryzając podziemne pędy roślin i korzenie. Jedzą, socjalizują się i bawią na powierzchni. Są bardzo terytorialne i żyją w hierarchicznym stadzie.

Dieta

Dziki królik poświęca na jedzenie około 70% swojego czasu w ciągu doby. Pora żerowania zaczyna się wczesnym wieczorem i trwa do wczesnego rana. W tym czasie królik jest w stanie splądrować teren wielkości dwóch boisk do piłki nożnej, wybierając najwartościowsze elementy dostępnej flory. Cekotrofy natomiast zjada w ciągu dnia, który w całości spędza w podziemnych norach. Dla porównania – królik domowy spędza na żywieniu jedynie 5% czasu w ciągu doby. Jest to spowodowane faktem, że wielu z naszych podopiecznych jest karmionych głównie jedzeniem komercyjnym w postaci gotowych karm. Te z kolei są zbilansowane i pełnowartościowe, wystarczy więc miseczka, aby królik czuł się nasycony. Królicza dieta natomiast powinna składać się z ogromnej ilości niskoenergetycznego jedzenia w postaci siana, traw oraz ziół (zainteres...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy