Ochrona przed ektopasożytami - kompleksowo i na dłużej

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Łączenie kilku substancji czynnych, długotrwałe działanie oraz coraz więcej produktów opartych o naturalne substancje czynne, to najważniejsze zjawiska na rynku preparatów przeciw ektopasożytom dla psów i kotów. Tymczasem wygoda stosowania i trend eko nie zawsze idą w parze. Jak w gąszczu produktów dostępnych na rynku wybrać ten odpowiedni?

Rozwój produktów profilaktycznej ochrony przed ektopasożytami u psów i kotów od dawna wyraźnie pokazuje, że producenci stawiają na kompleksowość. Zdecydowana większość produktów dostępnych na rynku to preparaty wieloskładnikowe. Łączenie substancji czynnych to już nie nowość także w kategorii OTC (ang. over-the-counter drugs, czyli preparaty wydawane bez przepisu lekarza weterynarii i dostępne w sklepach zoologicznych). Co to oznacza? Właściciele zwierząt mają szeroki wybór i mogą chronić swoich podopiecznych jednocześnie przed inwazją kleszczy, pcheł, a także owadów latających. W dodatku substancje czynne wykazują odmienne działanie – bójcze lub odstraszające pasożyty (niektóre spełniają obie te funkcje), zatem warto zapoznać się ze składem na ulotce. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Wygoda, czyli długi okres działania

Okres działania preparatu staje się jednym z kluczowych czynników przy rekomendacji produktu i wyborze konkretnej marki. Warto pamiętać, że zupełnie innych parametrów należy spodziewać się w przypadku kropli, obroży czy tabletek, ponieważ różny jest ich sposób działania.

– Najsłabszym ogniwem preparatów przeciwpasożytniczych jest ich stosunkowo krótkie działanie – mówi lekarz weterynarii Artur Zalewski, ekspert stowarzyszenia ESCCAP Polska Polskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących. – W przypadku kropli w większości przypadków producenci deklarują, że skuteczność utrzymuje się do 4 tygodni, a sezon na kleszcze trwa co najmniej osiem miesięcy. Przy dzisiejszych zmianach klimatu psy i koty narażone są na ugryzienie praktycznie przez cały rok. W zasadzie miałaby sens całoroczna ochrona zwierząt przed inwazją kleszczy,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy