Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

17 lipca 2019

NR 12 (Lipiec 2019)

Ochrona przed ektopasożytami - kompleksowo i na dłużej

0 1663

Łączenie kilku substancji czynnych, długotrwałe działanie oraz coraz więcej produktów opartych o naturalne substancje czynne, to najważniejsze zjawiska na rynku preparatów przeciw ektopasożytom dla psów i kotów. Tymczasem wygoda stosowania i trend eko nie zawsze idą w parze. Jak w gąszczu produktów dostępnych na rynku wybrać ten odpowiedni?

Rozwój produktów profilaktycznej ochrony przed ektopasożytami u psów i kotów od dawna wyraźnie pokazuje, że producenci stawiają na kompleksowość. Zdecydowana większość produktów dostępnych na rynku to preparaty wieloskładnikowe. Łączenie substancji czynnych to już nie nowość także w kategorii OTC (ang. over-the-counter drugs, czyli preparaty wydawane bez przepisu lekarza weterynarii i dostępne w sklepach zoologicznych). Co to oznacza? Właściciele zwierząt mają szeroki wybór i mogą chronić swoich podopiecznych jednocześnie przed inwazją kleszczy, pcheł, a także owadów latających. W dodatku substancje czynne wykazują odmienne działanie – bójcze lub odstraszające pasożyty (niektóre spełniają obie te funkcje), zatem warto zapoznać się ze składem na ulotce. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

POLECAMY

Wygoda, czyli długi okres działania

Okres działania preparatu staje się jednym z kluczowych czynników przy rekomendacji produktu i wyborze konkretnej marki. Warto pamiętać, że zupełnie innych parametrów należy spodziewać się w przypadku kropli, obroży czy tabletek, ponieważ różny jest ich sposób działania.

– Najsłabszym ogniwem preparatów przeciwpasożytniczych jest ich stosunkowo krótkie działanie – mówi lekarz weterynarii Artur Zalewski, ekspert stowarzyszenia ESCCAP Polska Polskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących. – W przypadku kropli w większości przypadków producenci deklarują, że skuteczność utrzymuje się do 4 tygodni, a sezon na kleszcze trwa co najmniej osiem miesięcy. Przy dzisiejszych zmianach klimatu psy i koty narażone są na ugryzienie praktycznie przez cały rok. W zasadzie miałaby sens całoroczna ochrona zwierząt przed inwazją kleszczy, dlatego poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią wydłużanie okresu skutecznego działania preparatów, jest słuszne. W przypadku kropli jest to trudne, ale na rynku są już dostępne leki w postaci spot-on (preparaty aplikowane na skórę, które podaje się na długości od łopatek w stronę głowy), które działają do trzech miesięcy.

W przypadku obroży udaje się osiągnąć okres skutecznego działania nawet do ośmiu miesięcy. Jednak wygoda stosowania, która przejawia się m.in. w długim okresie ochrony, jest dla producentów wciąż wyzwaniem. Powtarzanie aplikacji nie jest komfortowe dla właściciela zwierzęcia, gdyż wiąże się to nie tylko z koniecznością pamiętania o  ponownym podaniu kropli czy wymianie obroży na nową, ale także z poniesieniem kolejnego wydatku. 

Jak działa obroża, a jak spot-on?

Z wymienionych wyżej powodów producenci szukają nowych rozwiązań i udoskonalają ofertę – modyfikacje idą w kierunku wydłużania okresu skutecznego działania.

– W portfolio obroży przeciw ektopasożytom mamy dwie linie: Sabunol – dostępną od wielu lat oraz Sabunol Plus – wprowadzoną na rynek w ubiegłym roku. Obroże Sabunol zawierają trzy substancje aktywne: permetrynę, imidachlopryd i geraniol, eliminują pchły i kleszcze przez trzy miesiące. Sabunol Plus to nowy produkt o identycznym składzie, ale wydłużonym do pięciu miesięcy czasie działania. Zastosowaliśmy w nim pasek ze specjalnymi wgłębieniami, które umożliwiają równomierne i długotrwałe uwalnianie się substancji czynnych, dzięki czemu obroża działa dłużej. Obroże Sabunol i Sabunol Plus mają status produktów biobójczych. Oznacza to, że przeszły badania skuteczności, które zostały potwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – mówi Dagmara Kaczmarek-Salamandra, kierownik Działu Marketingu i Rozwoju Laboratorium DermaPharm.

Najpopularniejsze preparaty o działaniu kontaktowym przeciwko ektopasożytom to krople i obroże. W obu przypadkach sposób dystrybucji substancji czynnej na zwierzęciu jest podobny. Jak to działa? Preparaty w formie spot-on wykorzystują właściwości substancji pomocniczych, które powodują, że preparat samoistnie rozprzestrzenia się w powierzchownej warstwie naskórka, jednocześnie utrzymując się przez określony czas w podanym stężeniu na sierści zwierzęcia. Podobny proces zachodzi w przypadku obroży, ale ta pozostaje na zwierzęciu dłużej, więc substancja czynna uwalnia się stopniowo.

– Obroża przeciwpasożytnicza jest bardzo wygodna i łatwa w zastosowaniu dla właścicieli – dodaje Dagmara Kaczmarek-Salamandra. – Należy jednak pamiętać, że obroża powinna być zapięta na szyi psa przez cały okres jej stosowania i ściśle do niej przylegać. Oferowane przez nas produkty nie tracą swoich właściwości po kontakcie z wodą. Jest to istotne, jeśli pies podczas spaceru wskoczy do strumienia lub stawu. W ramach linii produktów Sabunol mamy także obroże przeciw pchłom dla kotów (zawierają imidachlopryd i geraniol), które skutecznie eliminują pchły przez okres 4 miesięcy. Są one całkowicie bezpieczne dla kotów dzięki zastosowaniu na pasku obroży specjalnych nacięć, umożliwiających jej rozciągnięcie lub zerwanie w przypadku silnego szarpnięcia.

Tomasz Uhlenberg, specjalista ds. marketingu Beaphar Polska tak tłumaczy zasadę działania obroży z deltametryną Canisheild dla psa. – Deltametryna, aktywny składnik obroży Canishield, jest stopniowo uwalniana z matrycy polimerowej i przenoszona z powierzchni obroży do warstwy lipidowej skóry i sierści zwierzęcia. Deltametryna jest wysoce lipofilowa, co oznacza, że szybko ulegnie rozproszeniu w warstwie tłuszczowej na powierzchni skóry i rozprzestrzeni się po ciele zwierzęcia. Deltametryna nie wchłania się do krwioobiegu zwierzęcia, działa tylko na powierzchni jego ciała.

Jeszcze inny mechanizm zachodzi w przypadku linii produktów Vermicon od Beaphar Polska, który zawiera dimetikon i bazuje na zjawiskach fizycznych. Substancja ta tworzy powłokę, która uniemożliwia poruszanie się pasożytów, a te szybko obumierają.

– Jest to innowacyjny sposób na zwalczanie pasożytów, a także profilaktykę przeciwpasożytniczą. Produkty tej linii są przede wszystkim bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz otoczenia. Aloes zawarty w produktach pozytywnie wpływa na wygląd skóry i sierści, ma działanie kojące i nawilżające. Vermicon działa na drodze fizycznej i dzięki temu nie istnieje możliwość, że pasożyty uodpornią się na jego działanie – zauważa Tomasz Uhlenberg.

Aplikacja ma znaczenie

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pudrów lub proszków. Leki w tej formie nie zawierają zwykle substancji pomocniczych, które ułatwiają m.in. ich równomierne rozprzestrzenienie na zwierzęciu, dlatego dla uzyskania skuteczności ważna jest dokładna aplikacja. Natomiast niektóre aerozole zawierają substancje dodatkowe, umożliwiające dłuższe utrzymywanie się preparatu. 

Skuteczność preparatów o działaniu kontaktowym to kwestia wielu czynników, nie zawsze związanych z postacią lęku.
 

Grupy chemicznych substancji czynnych:

  • Pyretroidy – działają odstraszająco oraz bójczo, skuteczne w walce z owadami i pajęczakami (należą do nich kleszcze). W tej grupie jest permetryna, cyflutryna, cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna, transflutryna, flumetryna. 
  • Fenylopirazole – grupa związków, do której należy fipronil. Ma on wyłącznie działanie bójcze. Działa na owady (wszy, pchły, komary) oraz pajęczaki.
  • Neonikotynoidy – neuroaktywne insektycydy, które wykazują działanie bójcze na owady (szczególnie skuteczne w zwalczaniu pcheł). W preparatach przeciwpasożytniczych dla zwierząt wykorzystywany jest imidakroprid.
  • Makrocykliczne laktony – iwermektyna, selamektyna, moksydektyna i milbemycyna. Są powszechnie stosowane w walce z pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi (endoektocydy). Dostępne są w postaci kropli oraz w tabletkach.
  • Juwenoidy – syntetyczne hormony młodzieńcze, które przedłużają fazę rozwoju larwy i hamują dalszy rozwój pasożyta – nie dochodzi do zakończenia cyklu rozwojowego i rozmnażania (skuteczne działanie na pchły). Do tej grupy substancji należy m.in. metopren i piryproksyfen.– Nie ma wątpliwości, że substancje czynne zawarte w lekach działają skutecznie, ale do kontaktu z nimi nie zawsze dochodzi w sposób właściwy – zauważa Artur Zalewski. – Jest bardzo wiele powodów, dla których tak się dzieje. Niekoniecznie są one związane z samym preparatem, czasem  z błędami w podawaniu albo z pomijaniem dawek lub stylem życia, np. częstym kąpaniem psa itp. Nie ma idealnego rozwiązania, skutecznego w każdej sytuacji, dlatego często niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni preparat i wyjaśni właścicielowi zwierzęcia zasady stosowania – radzi ekspert.

Leki systemowe zyskują popularność

Producenci poszukują różnych metod na wydłużenie okresu działania preparatów. Sięgają np. po nowe substancje i sposoby aplikacji, czego efektem są dostępne na rynku preparaty w postaci tabletek, które zapewniają ochronę nawet do 3 miesięcy.

– Leki o działaniu systemowym w tabletkach dostają się do krwi zwierzęcia i po ugryzieniu przez kleszcza na pasożyta działa substancja czynna – wyjaśnia Artur Zalewski. – Kleszcz obumiera i odpada stosunkowo szybko, więc właściciel zwierzęcia w zasadzie tego nie zauważa.

Preparaty systemowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ są skuteczne i wygodne, natomiast niosą ze sobą pewne ryzyko. Przed ich zastosowaniem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku.

– Leki te są bezpieczne, skuteczne i wysokiej jakości, co potwierdzono w procesie rejestracji koniecznym do dopuszczenia do obrotu, jednak nie wszystkie psy mogą je stosować – kontynuuje ekspert ESCCAP Polska. – Jest sporo przeciwwskazań i działań niepożądanych u psów wrażliwych. Takich sytuacji jest stosunkowo niewiele, ale są indywidualne przypadki, u których nie odważyłbym się zastosować tabletki, np. psy wiekowe, schorowane, w okresie rekonwalescencji, ze schorzeniami nerek i wątroby itp. Nie są one w stanie sprawnie metabolizować pewnych substancji i może dojść do r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy