Dołącz do czytelników
Brak wyników

Moim zdaniem

17 lipca 2019

NR 12 (Lipiec 2019)

I tak człowiek trafił na lisa

0 567

Tytuł felietonu świadomie nawiązuje do starej, ale bardzo ważnej książki twórcy etologii, Konrada Lorenza, zatytułowanej I tak człowiek trafił na psa. Od jej publikacji minęło już półwiecze, nasza wiedza o relacjach człowieka z psem nieustannie się pogłębia, a jej początki stają się coraz bardziej odległe w czasie. A jak to było z lisem?

Międzygatunkową przyjaźń człowieka z psem szacuje się na trwającą już od ponad 10 tysięcy lat, choć autorzy publikacji dostępnej w BMC Biology (internetowe czasopismo naukowe o tematyce biologicznej udostępniane w wolnym dostępie – przyp. red.) twierdzą, że może być ona jeszcze starsza i wynosić nawet 40 tysięcy lat. Na początku ten udomowiany pies był najprawdopodobniej po prostu przyjaznym wilkiem. W epoce brązu dobrze znany pupil zyskał konkurenta – nieco złośliwego, acz bardzo bystrego lisa pospolitego, Vulpes vulpes. Tak przynajmniej sugerują wyniki prac archeologicznych wykonanych na Półwyspie Iberyjskim i właśnie opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences.

POLECAMY

Co znaleziono w mogiłach?

Badacze przyjrzeli się miejscom pochówku człowieka i zwierząt położonym w okolicach Barcelony i Lleidy. W północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, między trzecim a drugim tysiącleciem p.n.e., wspólne zakopywanie ludzi ze zwierzętami było powszechną praktyką pogrzebową. Pośród sześćdziesięciu czterech ludzkich pochówków stwierdzono cztery lisy, trzydzieści dwa psy, kości wilka i dziewiętnaście ssaków parzystokopytnych. Na przykład w jednym z grobów archeolodzy znaleźli ciało starego człowieka położone tuż obok szkieletu pojedynczej krowy i nóg kilku kóz. W innym grobie pochowana osoba, prawdopodobnie kobieta, leżała w towarzystwie ciał dwóch psów i dwóch krów. A w trzeciej mogile kościom młodej kobiety towarzyszyły kości dwóch lisów i kóz oraz róg bydlęcy.

Ten bogaty materiał kostny można było wykorzystać do innych, bardziej zaawansowanych badań. Analizując izotopy węgla i azotu w kolagenie kostnym, zespół badawczy był w stanie wywnioskować skład diety zwierząt i ich właścicieli. Okazało się, że dieta psów bardziej przypominała tę ludzką niż jadłospis innych ssaków. Wyniki sugerują również, że mężczyźni w epoce brązu spożywali więcej mięsa niż kobiety. Natomiast jedzenie spożywane przez psy wydaje się bardziej podobne do tego, co jadły kobiety i dzieci. Może to oznaczać, że psy były ściślej związane z domowym środowiskiem i częściej przebywały w otoczeniu kobiet i dzieci. Ciekawostką jest fakt, że większość psów (i co najmniej jeden z lisów) miała dietę szczególnie bogatą w zboża. Prawdopodobnie dlatego, że psy, a nawet lisy były wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe i karmione tak, jak pozostali ówcześni tragarze! Co więcej, wykorzystywano je do transportu stosunkowo ciężkich ładunków, o czym świadczą widoczn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy