Prawidłowe żywienie szczeniąt

Dieta i suplementacja

Opieka nad szczeniętami zaczyna się już od właściwego prowadzenia ciężarnej suki, jednak to okres od przyjścia maluchów na świat do momentu ich usamodzielnienia się stanowi wyzwanie dla ich opiekuna. Musimy pamiętać, że żywienie ma ogromny wpływ na stan zdrowia.

Szczenięta przez pierwsze tygodnie życia wymagają bezwzględnej opieki matki. W przypadku osierocenia ich przeżycie jest absolutnie zależne od opiekuna. Odruch ssania powinien być obecny od urodzenia, zdarza się jednak, że u niektórych szczeniąt do jego pojawienia się lub wzmocnienia dochodzi w ciągu pierwszych 24 godzin życia.
 
Na 3.–5. tydzień po porodzie, czyli na moment najintensywniejszej laktacji u suki, przypada najsilniej wyrażony odruch ssania. Bardzo istotnym wskaźnikiem, który należy ściśle kontrolować, jest przyrost masy ciała szczeniąt, który dobowo powinien wynosić 5–10% masy urodzeniowej. Mniejsze przyrosty powinny budzić niepokój i są złym prognostykiem. Masa ciała zwierzęcia pomiędzy 7. a 10. dniem powinna ulec podwojeniu w stosunku do masy urodzeniowej. Warto wiedzieć, że w pierwszej dobie po urodzeniu najczęściej nie ma wzrostu masy ciała bądź występuje niewielki jej spadek. 
 

Czy wiesz, że...

Do odkarmiania młodych najlepiej używać przeznaczonej do tego celu butelki ze smoczkiem bądź miękko zakończonej pipety. Karmienie ze strzykawki wiąże się z ryzykiem zachłyśnięcia się oseska, co grozi rozwojem śmiertelnie niebezpiecznego zachłystowego zapalenia płuc.


Karmienie zastępcze

Pobór odpowiedniej ilości pokarmu warunkuje dostarczanie zarówno odpowiedniej ilości wody, a więc ochronę przed odwodnieniem, jak i substancji energetycznych i budulcowych. Dzięki temu możliwe są wzrost młodego organizmu oraz termoregulacja. Szczególne znaczenie dla dobrostanu i przyszłego życia każdego ssaka ma pobór pierwszego matczynego pokarmu – siary (łac. colostrum). Gdy nie ma możliwości poboru pokarmu matczynego, mówimy o szczenięciu osieroconym, chociaż nie zawsze musi być to związane ze śmiercią matki. Gdy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy