Przeciwpasożytnicze właściwości orzecha włoskiego

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

W dobie wszechobecnej chemizacji życia codziennego powrót do dawnych, ekologicznych metod profilaktyki przeciwpasożytniczej, szczególnie w odniesieniu do zwierząt towarzyszących, wydaje się słuszną tendencją. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na liście orzecha włoskiego (Juglans Regia L.). Jak bowiem wynika ze wstępnych obserwacji, substancje w nich zawarte mają skuteczne działanie repelencyjne na pchły i kleszcze.

Repelenty to substancje pochodzenia sztucznego lub naturalnego, które są obecnie powszechnie stosowane. Mają one za zadanie ochraniać człowieka, zwierzę lub roślinę przed szkodnikami1. W przypadku ludzi stosowane są różnego rodzaju spraye mające chronić nas przed komarami oraz kleszczami. W przypadku zwierząt najczęściej spotykamy się z kroplami, obrożami, a w ostatnim czasie także z tabletkami nasyconymi odpowiednim środkiem, którego zadaniem jest odstraszające działanie na ektopasożyty, np. pchły, kleszcze czy świerzbowce.

W środkach tych stosuje się substancje chemiczne wytworzone sztucznie przez koncerny farmaceutyczne. W niewielkim odsetku repelentów można doszukać się substancji pochodzenia naturalnego. Przy rosnącej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy