Zapraszamy do lektury drugiego numeru czasopisma Animal Expert, w którym znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) jest coraz powszechniej występującym schorzeniem układu pokarmowego u psów i kotów. Do tej pory nie ma jednoznacznych badań, które wskazują przyczyny czy mechanizmy postawania tego schorzenia. Dlatego nieswoiste zapalenie jelit nie posiada precyzyjnej definicji. Objawami IBD są: biegunki, wymioty, ból w jamie brzusznej, utrata masy ciała, wodobrzusze, burczenie w brzuchu i gazy. Są to objawy, które występują także przy innych schorzeniach, dlatego tak trudno zdiagnozować nieswoiste zapalenie jelit. Wsparciem w terapii może być dobrze opracowane postępowanie dietetyczne. Jak więc karmić psa, który cierpi na IBD?
Jednym ze sposobów jest wprowadzenie diety BARF. Na czym ona polega? BARF (Biologically Appropriate Raw Food) opiera się na podawaniu psu wyłącznie surowego pokarmu, zbliżonego do tego, który spotkałby w warunkach naturalnych. Dieta BARF dla psa i kota nie może zawierać żadnych sztucznych dodatków. O tym, jak powinna wyglądać dieta BARF dla psa i kota cierpiących na IBD przeczytacie w artykule opracowanym przez Agnieszkę Cholewiak-Góralczyk.
W dziale Dieta i suplementacja kontynuujemy również ważny temat, jakim jest otyłość u psa. Dr n. wet. Jarosław Sobolewski powie, jak nadwaga psa wpływa na jego samopoczucie, jakie są przyczyny otyłości, a także jak prowadzić terapię zwierząt otyłych.
Lęk separacyjny u psa to zaburzenie zachowania, które charakteryzuje się niepokojem, gdy pies zostaje sam w domu. Objawia się nadmierną wokalizacją, nadpobudliwością ruchową, zachowaniami destrukcyjnymi, a nawet samookaleczaniem. Na szczęście lęk separacyjny u psa jest możliwy do wyleczenia. O tym, jak układać plan terapeutyczny dla tego zaburzenia przeczytacie w artykule Katarzyny Biskup.
Agresja u psa jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń behawioralnych i szczególnie trudnym w diagnozie. Dojście do źródła agresji może być problematyczne, ponieważ istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać zachowania agresywne. Dlatego w procesie diagnostycznym warto wykorzystać model EMRA, który pomoże określić jakiego typu agresja u psa występuje. O tym, jak właściwie diagnozować zwierzę na konkretnym przykładzie agresji o podłożu lękowym omówi w swoim artykule Piotr Wojtków.
Kocie zachowania agresywne w naturze nie występują bez przyczyny. Agresja u kota musi mieć powód może to być m.in.: walka o terytorium, lęk, obrona dzieci, czy polowanie. Dlatego nagłe agresywne kocie zachowania skierowane w stronę opiekuna mogą być symptomem innego schorzenia. O tym, jak właściwie diagnozować przyczyny zachowań agresywnych o podłożu medycznym przeczytacie w artykule Małgorzaty Biegańskiej – Hendryk.