Szanowni Państwo
Jest nam niezmiernie miło przekazać w Państwa ręce pierwszy numer specjalistycznego dwumiesięcznika Animal Expert, które poświęcone jest problemom behawioralnym psów i kotów. Z niniejszego wydania dowiecie się m.in.:
Problemy behawioralne kotów często są wynikiem toczącej się w organizmie choroby. Za zmianę zachowania kotów odpowiedzialne mogą być kocie choroby, takie jak choroby przyzębia, a u kotów starszych zespół zaburzeń poznawczych.
Zespół zaburzeń poznawczych (CDS) związany jest z procesem starzenia się zwierząt i występuje u kotów w podeszłym wieku. Objawy CDS przypominają chorobę Alzheimera u ludzi. Przyczyna CDS nie jest jeszcze wyjaśniona. Po zdiagnozowaniu tej choroby kotów i możliwym ustabilizowaniu stanu zdrowia należy podjąć następujące kroki: leczenie farmakologiczne, wsparcie dietetyczne i suplementacyjne oraz terapia behawioralna. Więcej o tym schorzeniu przeczytacie w artykule Piotra Leszczyńskiego.
Choroby przyzębia występują u ponad 80% kotów powyżej drugiego roku życia. Są odpowiedzialne za nagłe zmiany zachowania kotów, m.in. utratę apetytu i agresję. Zmienione zachowania kotów są naturalną reakcją na ból i powinny być sygnałem dla opiekuna, że ze zwierzakiem dzieje się coś złego. Szczególnie, że nieleczone choroby przyzębia mogą być przyczyną poważnych infekcji. O tym, jak uniknąć tej popularnej choroby kotów poprzez zastosowanie odpowiedniej diety pisze Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.
Nadwaga oraz otyłość u psa stanowią poważny i narastający problem zdrowotny. Dzięki badaniom podłoża otyłości ludzi oraz zwierząt modelowych wiemy, że przyczyny tycia są zewnętrzne ale i wewnętrzne. Czy otyłość u psa może być dziedziczna? Czy ta choroba ma związek z genami? Czy znane są geny otyłości psów lub szczupłości? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Marek Świtoński, autor pierwszych w Polsce badań dotyczących genów odpowiedzialnych za otyłość psów.
Niezaspokajanie naturalnych potrzeb kotów jest jedną z najważniejszych przyczyn zaburzeń zachowania. Behawioryzm kotów to nauka o zachowaniu, dzięki której można poznać naturalne zachowania i potrzeby tych zwierząt. Jedną z potrzeb która musi być realizowana właściwie to potrzeba zabawy z kotem.
Jak ustalać częstotliwość i czas zabawy z kotem, aby była ona dla niego wystarczająca? Jak bawić się z kotem i czy korzystać z laserowych zabawek, aby działać profilaktycznie i leczniczo w zaburzeniach zachowania kotów.