Wpływ diety na choroby przyzębia u kota

Dieta i suplementacja

Ponad 80% kotów powyżej drugiego roku życia cierpi z powodu chorób przyzębia. Jest to grupa schorzeń, które często stanowią powód wizyty u lekarza weterynarii. Są też przyczyną utraty apetytu bądź nawet agresji jako reakcji na ból, którego stale doświadcza zwierzę. Jedną z najczęstszych przyczyn tych schorzeń jest niewłaściwa dieta.

W polskich domach żyje ok. 6 mln kotów. Choć świadomość opiekunów rośnie, nadal przeważająca większość nie ma wystarczającej wiedzy na temat prawidłowej opieki nad tymi wspaniałymi zwierzętami. Kot to bezwzględny mięsożerca; aby żyć i prawidłowo się rozwijać, potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego: mięsa, podrobów, mięsnych kości. Cały organizm kota wskazuje na jego mięsożerność: ostre, nieprzystosowane do rozcierania oraz żucia pokarmu zęby, brak enzymu amylazy ślinowej, żołądek prosty, jednokomorowy, o hakowatym kształcie, wydzielający duże ilości kwasu solnego, krótkie jelita oraz krótki czas trawienia treści pokarmowych (2–6 godz.). Rolą lekarzy weterynarii, behawiorystów, dietetyków zwierzęcych i wszystkich osób zaangażowanych w działania na rzecz dobrostanu kotów jest edukacja właścicieli na temat żywienia oraz pielęgnacji, tak aby wcześnie rozpoznawać wszelkie zaburzenia. W poniższym artykule skupimy się na chorobach jamy ustnej, które mogą w istotny sposób wpływać na jakość życia kotów, a nawet przyczynić się do jego znacznego skrócenia. Zdrowie zębów i jamy ustnej to podstawa, ponieważ są to narzędzia, dzięki którym kot może zdobywać pokarm i dbać o higienę. Statystyki alarmują – ponad 80% kotów powyżej drugiego roku życia cierpi z powodu chorób przyzębia. Jest to grupa schorzeń, które często stanowią powód wizyty u lekarza weterynarii. Są też przyczyną utraty apetytu bądź nawet agresji jako reakcji na ból, którego stale doświadcza zwierzę. 

Jama ustna

Jama ustna stanowi pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. To w niej zaczyna się proces trawienia poprzez wydzielanie enzymów trawiennych, wchodzących w skład śliny. Jak już wspomniałam, jama ustna kotów jest przystosowana do ściśle mięsożernego sposobu odżywiania się. Znajdują się w niej ostre, tnące zęby. Kocia szczęka i żuchwa mają szeroki zakres rozwarcia oraz stosunkowo mocną budowę kośćca trzewioczaszki. Jama ustna nie służy tylko do przyjmowania pokarmu i płynów – odgrywa ona także istotną rolę w termoregulacji organizmu kota. Tkanki miękkie jamy ustnej pokryte są błoną śluzową. Parowanie wody z błon śluzowych jest pods...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy