Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

25 stycznia 2018

NR 2 (Listopad 2017)

Jak zaspokoić instynkty łowieckie kota

0 2089

Kot jako drapieżnik w warunkach naturalnych poluje kilkadziesiąt razy dziennie. To spora dawka ruchu, dlatego w warunkach domowych bardzo trudno zaspokoić jego potrzeby łowieckie. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą w tym pomóc.
 

Chyba dla nikogo nie okaże się zaskoczeniem stwierdzenie, że kot był, jest i będzie drapieżnikiem. I choć od dawna towarzyszy nam w naszych ludzkich siedzibach, nie spowodowało to zatracenia jego drapieżczych zachowań. Wynika to po części z faktu, iż kot w zasadzie nie został udomowiony, lecz udomowił się sam – to przodkowie naszych kanapowych mruczków w pewnym momencie zdecydowali, że wygodniej i łatwiej 
będzie im bytować przy ludzkich składach zbóż, polując na żyjące tam gryzonie. Z tego powodu mechanizm zachowań łowieckich kotów nigdy nie był sztucznie modelowany, przez co (w większym lub mniejszym stopniu) pozostaje aktywny praktycznie u każdego kota.

POLECAMY

Rozwój zachowań łowieckich jest nierozerwalnie związany z procesem dorastania i z przechodzeniem przez okres tzw. pierwotnej socjalizacji, który trwa przez pierwszych 12 tygodni życia zwierzęcia. To właśnie wtedy, w towarzystwie matki i kociego rodzeństwa, maluch uczy się, jak skutecznie polować. 

A nie ma na to wiele czasu. Cykl rozrodczy kotów zakłada bowiem, że już w sześć tygodni od porodu kotka może wejść w okres nowej rui i, jeśli zostanie pokryta, zajść w kolejną ciążę. Z kolei ciąża trwa u kotów ok. 60 dni, a więc w przybliżeniu osiem tygodni. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przed porodem kotka stopniowo może zmniejszać swoją aktywność, przygotowując się do połogu. W tym czasie nie będzie już zajmowała się swoimi poprzednimi dziećmi, a już na pewno nie będzie poświęcać im uwagi, gdy na świecie pojawi się kolejny miot.

Co z tego wynika? To, że dwunastotygodniowy koci maluch musi być samodzielnym łowcą, zdolnym do wyżywienia się w oparciu o polowanie. Musi być zwinny, szybki, sprawny i musi umieć podchodzić, łapać i uśmiercać swoje potencjalne ofiary. Stąd sama nauka jest bardzo intensywna, a małe kocięta większą część swojej aktywności poświęcają na gonitwy, skoki i „bijatyki” z innymi osobnikami (najczęściej w obrębie rówieśników). Matka koryguje te zachowania m.in. poprzez dostarczanie kilkutygodniowym malcom półżywych ofiar, na których mogą ćwiczyć rozwijane cały czas zdolności. Im kocięta są większe, tym większe są też ich umiejętności łowieckie. Jeśli zaczynają je przenosić na matkę lub inne dorosłe osobniki w grupie, często są dość bezpośrednio „pacyfikowane” przez syknięcie, uderzenie łapą czy przyciśnięcie do ziemi. To nic innego jak kolejny element procesu edukacyjnego, służący m.in. wykształceniu u malucha tzw. granic bólowych – dzięki nim kot wie, do którego momentu jego zachowanie ma jeszcze charakter zabawy, a kiedy przekracza próg bólu drugiego zwierzęcia, sprawiając mu dyskomfort. To niezwykle ważny element kociej edukacji, którego praktycznie nie da się przeprowadzić bez kontaktu malca z dorosłym przedstawicielem kociego gatunku. Jeśli więc kociak w ciągu pierwszych tygodni życia nie odbierze tej lekcji i nie nauczy się panować nad swoimi zachowaniami, w późniejszym okresie często nie ma wyczucia w zabawie i boleśnie zagryza szczęki na rękach czy nogach opiekunów. Wbrew pozorom nie jest to jednak agresja, a efekt braków z okresu dorastania, które procentują w dorosłym życiu.

A w końcu arsenał, który kot ma do dyspozycji podczas procesu polowania, jest bardzo rozbudowany. Zęby służą do przebijania skóry i miażdżenia kości drobnych ofiar, pazury skonstruowane są tak, by skutecznie przytrzymać wyrywającą się zdobycz, a nacisk szczęk pozwala bez kłopotu przegryźć kark myszy czy ptaka. Oczy kota, doskonale przystosowane do widzenia w ciemności, reagują na najmniejszy ruch, a uszy 
pozwalają z ogromną dokładnością określić położenie i kierunek poruszania się ofiary. Do tego koty potrafią być bardzo cierpliwe i w idealnym bezruchu czekać na odpowiedni moment do ataku.

Czy to oznacza, że są łowcami idealnymi? Nie. Szacunki dotyczące skuteczności kociego polowania są niemal zadziwiające: aż 75% ataków podejmowanych przez te małe drapieżniki kończy się fiaskiem i ucieczką ofiary. Jeśli dodamy do tego fakt, iż kot w naturze zjada dziennie od kilkunastu do ponad 20 ofiar, oznacza to, że aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie żywieniowe, musi zapolować nawet kilkadziesiąt razy. To ogromna dawka ruchu, której zwierzak doświadcza każdego dnia. 

I o tym również nie wolno zapominać.

Kot w warunkach domowych

Co zatem dzieje się z zachowaniami gatunkowymi, kiedy kot trafia do domowego środowiska? W pierwszej kolejności zmniejsza się jego aktywność. Zwierzak przestaje sam troszczyć się o swoje pożywienie, nie musi więc eksplorować otoczenia, co wiązałoby się nierzadko z pokonywaniem sporych odległości. Posiłek „magicznie” pojawia się w misce lub wręcz jest cały czas dostępny, a kot w żadnym stopniu nie musi się „napracować”, aby go zdobyć. Instynkt łowiecki pozostaje więc niezaspokojony, a potrzeba ruchu nieskanalizowana. Części kotów wydaje się to wręcz odpowiadać – zmieniają się w koty wylegujące się na kanapie, przeznaczające czas na drzemki. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie satysfakcjonujące. Zwierzaki z większą potrzebą aktywności mogą bowiem zacząć prezentować zachowania niepokojące dla opiekuna lub wręcz niemożliwe do tolerowania w domu.

Zaliczamy do nich:

 • atakowanie stóp i rąk,
 • czajenie się na przechodzącego człowieka i wyskakiwanie na niego,
 • podgryzanie,
 • wykradanie jedzenia,
 • uporczywą wokalizację,
 • zachowania niszczycielskie w obrębie domowej przestrzeni (np. zrzucanie przedmiotów).

Wynika to w dużej mierze ze zbyt skromnego katalogu bodźców, z jakimi kot ma do czynienia w swoim codziennym otoczeniu. Jeśli nie zadba się o różnorodność środowiskową, połączoną z odpowiednim rodzajem stymulacji zabawowej, zaspokajającej kocie instynkty drapieżcze, może to doprowadzić do powstania poważnych zaburzeń. Jednym z nich jest nie do końca jasny dla lekarzy i zoopsychologów syndrom falującej skóry kotów (ang. Feline hyperesthesia syndrome – FHS). Stanowi on zaburzenie z pogranicza behawioryzmu i neurologii, przy którym jako jeden z czynników wywołujących jego występowanie wskazuje się na nudę i brak wystarczającej aktywności kota na co dzień. Już samo to powinno zwrócić uwagę opiekuna, jak ważna jest odpowiednia stymulacja zwierzaka w domowych warunkach.

Tymczasem koty, dzięki dużej dozie samodzielności połączonej ze specyficznym rodzajem bezpośredniej interakcji z ludźmi, zostały przez współczesny świat potraktowane jako zwierzęta w pewnym sensie „bezobsługowe”, a opiekun stał się w ogólnej świadomości głównie osobą odpowiedzialną za podawanie jedzenia i sprzątanie kuwety. Popularność kotów jako gatunku towarzyszącego wzrosła, gdy doceniono brak konieczności wychodzenia na spacery (czego nie da się pominąć przy opiece nad psem) oraz wprowadzono wiele innych cywilizacyjnych udogodnień, choćby takich jak elektryczne dozowniki karmy czy samooczyszczające się kuwety (w Polsce jeszcze niezbyt popularne, ale spotykane coraz częściej w domach np. w USA). Zapomniano, że kot to zwierzę kontaktowe, w naturalnym środowisku żyjące w grupie i budujące skomplikowane relacje społeczne. A do tego reagujące na ruch.

Bardzo niewiele kotów w domowych warunkach bawi się samodzielnie, ganiając za przeznaczoną do tego zabawką, ale większość zaktywizuje się, gdy przez pokój przeleci mucha. I właśnie na tym polega specyfika kociego instynktu łowieckiego, który jest ściśle powiązany z mechanizmem zabawy: uaktywnia się pod wpływem ruchomego bodźca. Jeśli zabawka, nawet najdroższa i najbardziej polecana przez sprzedawcę w sklepie, będzie leżeć na środku pokoju, nie będzie dla kota interesująca. Jeśli jednak opiekun nią poruszy – wówczas pojawia się element zachęcający do aktywności. To dowód na to, że koty jednak samowystarczalne nie są.

Zasady zabawy z kotem

Aby zabawa z kotem była skuteczna i przyniosła pożądany efekt w postaci zaspokojonych kocich instynktów, trzeba przede wszystkim pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Bawi się kot, a nie opiekun – to bardzo ważne, aby nie zapominać, kto ma czerpać maksimum przyjemności z zabawy. Jeśli więc kot uwielbia bawić się, wyskakując na swoją „ofiarę” zza zasłony lub spod koca, to nie ma znaczenia, że nam zamarzyło się akurat bieganie z wędką pomiędzy pomieszczeniami czy kocie skoki nad kanapą. Znam koty, które najbardziej lubią bawić się, leżąc na grzbiecie i chwytając zabawkę trzymaną nad ich głową. Wygląda to komicznie i w pojęciu wielu osób ma niewiele wspólnego z zabawą, ale jeśli taka jest wola kota – to należy ją uszanować.
 • Zabawka musi „chcieć przeżyć” – to kolejna rzecz, o której wielu opiekunów zapomina. Machają oni przed kocim nosem miotełką z piór, podczas gdy prawdziwa ofiara nie paraduje przed drapieżnikiem, czekając na pożarcie. Raczej przyczaja się, skrada, zamiera w bezruchu, przemyka od kryjówki do kryjówki, bo wcale nie chce być złapana. I właśnie tego od domowej zabawy oczekuje wiele zwierząt – by nie była oczywista.
 • Zabawa powinna być intensywna, ale krótka – podobnie jak kocie polowanie, które, co prawda, zawiera w sobie długie okresy śledzenia zdobyczy czy wyczekiwania, jednak sam atak jest krótki, szybki i intensywny. Kot efektywnie skupia się na jednym obiekcie raptem przez kilka do kilkunastu minut (zwierzęta młode dłużej, ze względu na ogromne pokłady energii). Dlatego też planując zabawę z dorosłym kotem, nie trzeba rezerwować sobie połowy popołudnia na taką aktywność, bo z powodzeniem wystarczy kwadrans.
 • Trzeba pilnować odpowiedniej pory dnia – koty, jako drapieżniki, wykazują swoje naturalne pory aktywności, skorelowane z okresami żerowania swoich ofiar. Są to zazwyczaj godziny wczesnoporanne (latem ok. 4.00 rano, zimą ok. 6.00–7.00) i wieczorne (zazwyczaj między 21.00 a 23.00). Sporo zwierząt nie będzie więc zainteresowanych zabawą w południe, gdy przypada pora drzemki i regeneracji. Warto zatem dostosować swój plan zajęć tak, aby trafić z sesjami zabawowymi w te okresy, gdy kot jest nastawiony na aktywność – najłatwiej robić to wieczorem. Natomiast w warunkach idealnych krótka, choćby kilkuminutowa zabawa powinna poprzedzać każdy koci posiłek – tak jak dzieje się to w naturze.
 • Kot musi poczuć się zwycięzcą – to również bardzo ważna kwestia, decydująca o kocim poczuciu spełnienia. Jeśli więc bawimy się z kotem i mamy w planach zakończenie sesji, pamiętajmy, by nie zabierać zwierzakowi zabawki, którą wykorzystywaliśmy. Niech kot ją chwyci, poszarpie, pozagryza, a następnie wyniesie w swoje ulubione i bezpieczne miejsce, tak jak zrobiłby to z prawdziwą ofiarą. Dla opiekuna nie jest to duży problem, by schować zabawkę kwadrans później, natomiast dla kota sama sekwencja wynoszenia „zdobyczy” jest bardzo ważna i dowodzi udanego polowania.
 • Po każdym polowaniu powinna być nagroda – to już zupełna podstawa i kwintesencja łowieckiego łańcucha prezentowanego przez koty: w końcu poluje się po to, żeby jeść. Dlatego, jeśli zabawa miała miejsce poza standardowymi porami posiłków, warto zaproponować kotu niewielką, zdrową przekąskę w postaci kawałeczka mięsa, aby jego mózg otrzymał sygnał o sukcesie i spełnieniu zadania. To wpływa na zwierzę bardzo relaksująco.

Czym się bawić

Jeśli chodzi o rodzaje zabawek, to tu także obowiązuje kilka reguł. Przede wszystkim...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy