Dołącz do nas

Animal Expert

Autor Wojtków Piotr

Model EMRA w terapii psów agresywnych

Jak wykorzystać model EMRA do właściwej obserwacji zachowań? Jak ocenić stopień realizacji potrzeb zwierzęcia i przełożyć go na jego stan?

Aby postawić trafną diagnozę i właściwie sformułować zalecenia terapeutyczne dla psa i jego opiekuna, konieczne jest dokonanie oceny i obserwacji zwierzęcia. Jak wykorzystać model EMRA do oceny zachowań agresywnych na podłożu lękowym w stosunku do obcych osób?

Wraz z rozwojem i wzrostem popularności zawodu behawiorysty wzrasta świadomość ludzi, jak powinna wyglądać profesjonalna pomoc behawioralna. Dla opiekunów oczywiste jest, że aby wyleczyć swojego psa z dolegliwości zdrowotnych, należy pójść do lekarza weterynarii, który zbada psa, zbierze informacje o jego stanie zdrowia i na podstawie wyników postawi diagnozę. Dopiero po diagnozie ustala, jak będzie wyglądać leczenie zwierzęcia. Podobny schemat pracy stosują behawioryści. Formułują swoją ocenę na podstawie obserwacji zachowania psa w warunkach, w których przebywa na co dzień, oraz informacji na temat codziennych aktywności, doświadczeń, rytuałów, diety psa. Dopiero na p...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 94% treści