Nauka przywołania

Krok po kroku

Trening i szkolenie

Przywołanie psa to z całą pewnością najważniejsza komenda, szczególnie w obszarach miejskich, gdzie na naszego pupila czyha cała masa zagrożeń. Nauka powrotów na zawołanie jest szczególnie trudna u psów, które poznały już smak włóczęgi. Oporną grupą są także rasy północne, takie jak siberian husky czy alaskan malamute, których głównym zadaniem od zawsze był bieg przed siebie.

W celu nauki skutecznego przywołania należy przede wszystkim zacząć od motywacji. Zastanówmy się, co pies lubi najbardziej, i właśnie to zostawmy do nauki przywołania. Przykładowo, jeśli pies najbardziej lubi szynkę – wykorzystajmy ją jako nagrodę przy komendzie „do mnie” 
i, co ważne, tylko w tym jednym przypadku. Wtedy wartość tej nagrody wzrośnie. Jeśli jest to zabawa konkretnym szarpakiem – również wykorzystajmy go jako nagrodę najwyższej wartości. W celu wytworzenia napięcia motywacyjnego dobrze jest utworzyć lekki deficyt potrzeby, czyli aby pies bardziej cieszył się smakołykiem, nie dawać mu żadnych smaczków i zmniejszyć dawkę karmy.

I etap

Kiedy już mamy określon...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy