Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

25 stycznia 2018

NR 2 (Listopad 2017)

Nauka przywołania
Krok po kroku

0 1198

Przywołanie psa to z całą pewnością najważniejsza komenda, szczególnie w obszarach miejskich, gdzie na naszego pupila czyha cała masa zagrożeń. Nauka powrotów na zawołanie jest szczególnie trudna u psów, które poznały już smak włóczęgi. Oporną grupą są także rasy północne, takie jak siberian husky czy alaskan malamute, których głównym zadaniem od zawsze był bieg przed siebie.

W celu nauki skutecznego przywołania należy przede wszystkim zacząć od motywacji. Zastanówmy się, co pies lubi najbardziej, i właśnie to zostawmy do nauki przywołania. Przykładowo, jeśli pies najbardziej lubi szynkę – wykorzystajmy ją jako nagrodę przy komendzie „do mnie” 
i, co ważne, tylko w tym jednym przypadku. Wtedy wartość tej nagrody wzrośnie. Jeśli jest to zabawa konkretnym szarpakiem – również wykorzystajmy go jako nagrodę najwyższej wartości. W celu wytworzenia napięcia motywacyjnego dobrze jest utworzyć lekki deficyt potrzeby, czyli aby pies bardziej cieszył się smakołykiem, nie dawać mu żadnych smaczków i zmniejszyć dawkę karmy.

POLECAMY

I etap

Kiedy już mamy określoną nagrodę (mogą być to różne nagrody, ważne, by pies dostawał je tylko przy przywołaniu – w żadnej innej sytuacji!), możemy przejść do pierwszego etapu, czyli uwarunkowania komendy. Wykorzystujemy tu prostą formę nauki, jaką jest warunkowanie klasyczne. W tym etapie miłym głosem podajemy wybraną (krótką, jasną i klarowną) komendę i łączymy ją z podaniem wyjątkowego przysmaku, tj. komenda (np. „do mnie”, gwizdnięcie) i podanie przysmaku. I tak ok. 10–15 powtórzeń.

 

Dekalog przywołania

 1. Nie używaj imienia na przywołanie. Zauważ, że gdy krzyczysz na psa, kiedy coś źle robi, też często używasz jego imienia.
 2. Używaj jednej wybranej komendy na przywołanie.
 3. Wypowiadaj komendę tylko raz. Jeśli pies nie zareaguje – zaczekaj. Dopiero po chwili powtórz komendę – w momencie kiedy wiesz, że zareaguje (np. gdy przestanie węszyć).
 4. Początkowo używaj komendy tylko wtedy, gdy masz pewność, że pies usłyszy i zareaguje.
 5. Nie goń uciekającego psa! Lepiej sam zacznij uciekać. Dla psa pogoń za nami jest fantastyczną zabawą.
 6. By uniknąć problemów z zapięciem smyczy, zapinaj ją i odpinaj w trakcie spaceru. Niech pies nie kojarzy, że zapięcie na smyczy to powrót do domu. Po zapięciu psa na smyczy nagradzaj go – niech to też będzie dla niego przyjemność.
 7. Nigdy nie krzycz i nie karć psa, gdy do Ciebie wróci! Nawet jeśli to było po godzinnej gonitwie i nieposłuszeństwie. Tylko pokażesz psu, że nie warto było wracać.
 8. Nigdy nie przywołuj psa w celu skarcenia! Tym sposobem zmieniasz wartość przywołania na coś nieprzyjemnego.
 9. Przywołanie działa tylko wtedy, gdy działa w 100%.
 10. Jeśli już spaliłeś komendę, wymyśl inną i zacznij od początku.

 

Następnie przy mówieniu komendy uciekaj kilka kroków, nie tracąc kontaktu wzrokowego z psem. W ten sposób wywołasz w nim odruch dobiegania do właściciela. Tu również zrób ok. 10 powtórzeń. To ćwiczenie wykonuj najpierw w domu. Pamiętaj, aby robić przerwy i nie wykonywać zbyt dużo powtórzeń na raz. 

II etap

W drugim etapie, gdy pies już wie, o co chodzi, możesz zwiększyć trudność, np. wołając go do drugiego pokoju. Tu już zachodzi warunkowanie instrumentalne. Na bodziec dyskryminacyjny – tu komendę „do mnie” – pies musi wykonać konkretne zadanie – przyjść (reakcja sprawcza), aby dostać nagrodę (wzmocnienie pozytywne). Następnie przenosimy się do trudniejszych warunków, czyli na dwór, ale na zamkniętym terenie i na lince treningowej na otwartym terenie. Gdy pies biega luzem, warto nagradzać każde jego samodzielne przyjście do nas, nawet to przypadkowe. Warto bardzo entuzjastycznie cieszyć się, wykorzystując wysokie dźwięki, które dla psów są wyraźnym sygnałem radości. Gdy chcemy ćwiczyć na otwartym terenie, początkowo róbmy to pod koniec spaceru, gdy otoczenie nieco traci na atrakcyjności i mija pierwsza fala ekscytacji. Linkę treningową wykorzystujemy także do asekuracji. Puszczamy ją luzem za psem, a jeśli po komendzie „do mnie” nie zareaguje, przydeptujemy ją. To daje psu poczucie, że „nie da się nie zareagować”. Zaraz po tym przyciągamy psa lekko do siebie, chwaląc jego zbliżanie się. Pamiętajmy, aby nie szarpać za linkę. To może zniechęcić psa do dalszej pracy.

III etap

W trzecim etapie ćwiczymy czujność psa. Do tej pory jednakowo wypowiadaliśmy komendę – teraz wymawiamy ją raz głośno (tak jak najczęściej na spacerze, gdy pies jest da...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy