Tematem marcowego wydania czasopisma są zaburzenia łaknienia u psów i kotów. Jest to dość powszechny problem, z którym zmagają się zwierzęta i ich opiekunowie. Dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak sobie radzić z tym zagadnieniem. Piszemy też o karmieniu interaktywnym, które ma pozytywny wpływ na neuroplastyczność mózgu. Zapraszamy do lektury!
NOSEWORK W TERAPII BEHAWIORALNEJ
Coraz częściej psi behawioryści doradzają nosework jako element terapii behawioralnej. Dzieje się tak nie bez powodu. Węch ma dla psa ogromne znaczenie. Wykorzystując coś, co jest dla psa naturalną zdolnością, możemy pomóc mu przezwyciężać lęki czy nauczyć go podejmowania samodzielnych decyzji. Nosework stymuluje psi umysł i pozwala zbudować pewność siebie.
GDY KOT GUBI SIERŚĆ
Koty z reguły z ogromnym zaangażowaniem dbają o czystość swojego futra. Gęsta i lśniąca okrywa włosowa jest wizytówką zdrowego osobnika. Gdy matowieje i nadmiernie wypada, świadczy to o nieprawidłowości w funkcjonowaniu kociego organizmu. Wzrost włosów u kota odbywa się w sposób cykliczny. Dlatego też sezonowe wzmożone wypadanie sierści jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Problem pojawia się, gdy wypadanie włosów się pogłębia lub trwa dłuższy czas, a przede wszystkim, gdy ubytki okrywy włosowej są widoczne gołym okiem.
PRACA Z PSEM NADPOBUDLIWYM
Za „złym” zachowaniem zawsze stoi solidny powód. Zazwyczaj są to stres i strach. Natomiast za słowem – czy może raczej za etykietą – „nadpobudliwość” może kryć się wiele różnych znaczeń. Jeśli chcemy pomóc psom i ich opiekunom, musimy zrozumieć podłoże „nadpobudliwych” zachowań. Chcemy, aby nasze psy zachowywały się spokojnie i w społecznie akceptowany przez ludzi sposób. Aby nie interesowały się brzydkimi zapachami, nie bały się huku i spokojnie obserwowały biegające z piłką dzieci. Te pożądane zachowania rzadko pokrywają się jednak z naturalnymi zachowaniami psów.