Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce Jak chronić psa?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Jeszcze kilka lat temu zarażenie dirofilariozą u zwierząt i ludzi wiązało się z podróżą do innych krajów. Obecnie ocieplenie klimatu umożliwiło nicieniom przejście wszystkich stadiów rozwojowych w Polsce, czyli możliwe jest zarażenie psa przez rodzimego komara. Co to oznacza? Zagrożenie dirofilariozą rośnie, a ochrona przeciwko ektopasożytom powinna uwzględnić preparaty nie tylko przeciwko kleszczom, ale także odstraszające owady latające.

Dirofilarioza jest chorobą zoonotyczną wywoływaną przez dwa gatunki nicieni. Dirofilaria immitis powoduje dirofilariozę sercowo-płucną, a Dirofilaria repens – dirofilariozę tkanki podskórnej. Od kilku lat w Polsce są wykrywane przypadki dirofilariozy podskórnej zarówno u psów, jak i u ludzi. Pierwszy przypadek tej choroby stwierdzono w Polsce u psa w 2009 r. Obecnie dirofilarioza występuje zasadniczo na terenie całego kraju, choć jej nasilenie jest różne w zależności od regionu. Najwięcej przypadków odnotowano w województwach centralnych i wschodnich, szczególnie w okolicy Warszawy i Radomia. Tam odsetek psów zarażonych dirofilariozą może wynosić nawet 20–50% populacji. W Polsce odnotowano także pojedyncze przypadki dirofilariozy sercowej, ale inwazja tego gatunku dotyczy raczej krajów leżących na południu Europy.
Skórna odmiana choroby jest łagodniejsza i objawia się najczęściej w formie zmian skórnych, np. świądu, rumienia, grudek, łysienia czy stwardnienia skóry. Czasami pasożyt ujawnia się w ni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy