JAK ZADBAĆ O KOTA?
Ponieważ w zdecydowanej większości wydalanie poza kuwetą ma swoje źródło w preferencji lub awersji do miejsca wydalania (lokalizacji, rodzaju kuwety lub żwirku), postępowanie w przypadku tego typu problemów możemy tak naprawdę opisać jednym zdaniem: należy jak najbardziej podnieść atrakcyjność kocich kuwet i jak najbardziej obniżyć atrakcyjność innych miejsc, wykorzystywanych przez kota do wydalania.
Problem w tym, że nie zawsze wiemy, co dany kot uważa za odpowiednie warunki w kuwecie, a co nie. Z wyjątkiem sytuacji bardzo prostych, gdzie dla uzyskania poprawy wystarczy kilka uniwersalnych wskazówek (patrz ramka poniżej), praca z kotem wydalającym poza kuwetą wymaga często iście detektywistycznego zacięcia.
Oczywiście z pomocą przychodzą nam tutaj informacje zebrane podczas dokładnego wywiadu i rzetelnej obserwacji. Często już na ich podstawie jesteśmy w stanie wyłapać nieprawidłowości i zaproponować niezbędne zmiany. Czasem jednak, zwłaszcza w przypadku problemów bardziej złożonych i długotrwałych, warto pokusić się o uzupełnienie swojej wiedzy na drodze zaplanowanych testów kocich preferencji kuwetowych.
Polegają one na dawaniu kotu do wyboru dwóch lub większej liczby opcji i obserwowaniu, którą z nich wybierze. Należy przy tym pamiętać, by testować zawsze tylko jedną zmienną na raz. W praktyce oznacza to, że chcąc sprawdzić, jaki żwirek kot preferuje, ustawiamy dwie identyczne kuwety z innym żwirkiem obok siebie, a nie sypiemy go do różnych kuwet lub w różnych pokojach. Analogicznie – testując preferencję lokalizacji, używamy takich samych kuwet i tego samego żwirku, ale postawionych w różnych, wymagających sprawdzenia miejscach. Tylko w ten sposób mamy gwarancję, że w wyborze kota rzeczywiście chodziło o element, który chcieliśmy sprawdzić, a nie o coś zupełnie innego.
Proste strategie „na już”, czyli kilka uniwersalnych rad dla opiekunów kotów wydalających poza kuwetą
Oczywiście każdy koci przypadek jest inny i zawsze warto przyjrzeć mu się indywidualnie. Istnieje jednak szereg sytuacji, gdy takiej możliwości z różnych przyczyn nie mamy. Warto zaproponować wtedy opiekunowi kota kilka prostych, uniwersalnych wskazówek:
- Powrót do ostatniego żwirku/kuwety/lokalizacji, które kotu odpowiadały – dotyczy przypadków, gdy problem pojawił się po zmianie czegoś w obrębie kociej toalety.
- Zmiana żwirku na drobny, bezzapachowy, zbrylający bentonit dobrej jakości – lub inny, np. drobny drewniany, jeśli dotąd kot korzystał z drobnego bentonitu.
- Dostawienie dodatkowej kuwety – dużej, odkry...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!