Zaburzenia łaknienia u psów

Otwarty dostęp Temat numeru

Pożywienie jest paliwem dla każdego żywego organizmu, pozwala na funkcjonowanie oraz utrzymanie ciała w zdrowiu. Sposób pobierania pokarmu oraz zainteresowanie jedzeniem pozwalają na uzyskanie wielu wiadomości zarówno o danym zwierzęciu, jak i o jego relacji z opiekunem. Dlatego problemy z apetytem u naszego czworonoga powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Większość psów naturalnie jest zainteresowana poszukiwaniem jedzenia oraz zwykle odznacza się dużym apetytem, co niekiedy wręcz może stanowić początek problemów. W dużej mierze z wiadomości zebranych podczas wywiadu klinicznego czy też behawioralnego dowiadujemy się, iż psy przejawiają tendencje do łakomstwa oraz zaangażowania w poszukiwanie odpadków podczas spacerów. Jednakże jest jeszcze grupa zdecydowanie mniejsza, wykazująca zachwianie apetytu.

Prawidłowe nawyki żywieniowe

Kluczem dla utrzymania zdrowia organizmu jest przygotowywanie prawidłowego, pełnowartościowego pożywienia, dostosowanego do potrzeb konkretnego osobnika. Niestety, nie ma jednej złotej zasady, którą można zastosować w odniesieniu do wszystkich psów, gdyż każdy organizm jest inny i cechują go indywidualne wymagania i tolerancja żywieniowa. Częstokroć właściciele czworonogów miewają problem z odnalezieniem się w trendach żywieniowych, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy informacje pojawiające się w internecie oraz na forach miłośników zwierząt wręcz zalewają sprzecznymi teoriami. Niezależnie od tego, którą drogę wybierze opiekun psa, najważniejsze, aby skupił się na potrzebie tego konkretnego osobnika, za którego wziął odpowiedzialność.
Podstawą psiej diety zawsze powinny być mięso, warzywa, owoce, zioła i tłuszcz. Dokładne proporcje oraz sposób podania posiłku są kwestią indywidualną. Natomi...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy