Nosework w terapii behawioralnej

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

Coraz częściej psi behawioryści doradzają nosework jako element terapii behawioralnej. Dzieje się tak nie bez powodu. Węch ma dla psa ogromne znaczenie. Wykorzystując coś, co jest dla psa naturalną zdolnością, możemy pomóc mu przezwyciężać lęki czy nauczyć go podejmowania samodzielnych decyzji. Nosework stymuluje psi umysł i pozwala zbudować pewność siebie.

Nosework wywodzi się z pracy psów służbowych. Jest to zarówno sport, jak i aktywność dla każdego psa. Bazuje na pracy węchowej. Węszyć mogą psy małe, duże, rasowe, kundelki, młode, stare, niepełnosprawne i agresywne. Nosework zaspokaja potrzeby psa, stymuluje starsze psy, jest dobrym rozwiązaniem dla psów kontuzjowanych, które były wcześniej aktywne, żeby nie „zwariowały”. Noseworkiem określa się zwykle aktywność polegającą na wyszukiwaniu konkretnej substancji zapachowej.
W Polsce istnieją dwie główne organizacje zajmujące się noseworkiem. Jest to Nosework Polska, według założeń której pies szuka olejków zapachowych – cynamonowego, pomarańczowego oraz goździkowego, a także Polska Liga Nosework, która bazuje na zapachach naturalnych, czyli np. laskach cynamonu. To, co wielu opiekunów praktykuje – wyszukiwanie przez psa pochowanych smakołyków – określa się raczej mianem zabaw węchowych. Nosework w głównej mierze opiera się na pracy psa ze stożkiem zapachowym. Pies może szukać próbek zapachowych schowanych w pomieszczeniach, na obszarach zewnętrznych, w różnego rodzaju przedmiotach, pojemnikach z wodą, na pojazdach. Organizacje noseworkowe posiadają swoje regulaminy (nosework to też sport), które przydają się nie tylko w przygotowaniach do zawodów, ale są pomocne również dla osób, które wprowadzają nosework jako urozmaicenie aktywności dla swoich psów. Regulaminy, które przedstawiają wymagania dla konkretnych klas, z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy