Karmienie interaktywne – pozytywny wpływ na neuroplastyczność mózgu

Trening i szkolenie

Karmienie interaktywne jest świetną stymulacją psychoruchową poprawiającą neuroplastyczność mózgu, czyli taką jego właściwość, dzięki której jest on zdolny do adaptacji, zmienności, samonaprawy, uczenia się i zapamiętywania. Karmienie interaktywne polega na zmianie systemu ze standardowego (limitowanego lub ad libitum, które w przypadku psów nie jest zalecane) podawania pożywienia w misce na karmienie „zmuszające” zwierzę do kombinowania i włożenia wysiłku w celu zdobycia pożywienia.

Pamiętajmy, że plastyczność mózgu pozwala nie tylko na powolne, ewolucyjne zmiany na przestrzeni wielu pokoleń, ale także na prawdziwą rewolucję, która dokonuje się każdego dnia, dostosowując nasze reakcje do aktualnych wymagań. Jest to możliwe dzięki tworzeniu się nowych połączeń, które nazywamy plastycznością synaptyczną, zaś ciągły ruch, czyli powstawanie i rozpadanie się połączeń neuronalnych, jest z kolei podstawą dla zjawiska neuroplastyczności mózgu. W celu stymulacji mózgu powinniśmy poddawać go ciągłym ćwiczeniom i nowym wyzwaniom.
Teraz przeanalizujmy dzień naszego psa. Najczęściej wychodzi on na 2–3 krótkie spacery na smyczy, które nie pozwalają mu na wykonywanie tych czynności, na które ma w danej chwili ochotę, nie może iść w tym kierunku, w którym chce, a często nawet nie może węszyć, co dla psa jest bardzo istotne. Co najgorsze, pies na smyczy nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, czyli potrzeby socjalnej, potrzeby eksploracji i potrzeb związanych z łańcuchem łowieckim. Dlatego też bardzo istotne jest, aby po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy