Należy pamiętać, że lewy płat trzustki jest ułożony pomiędzy okrężnicą poprzeczną a krzywizną większą żołądka, natomiast prawy płat trzustki przebiega obok bliższego odcinka dwunastnicy. Z tego powodu zapalenie trzustki może przenosić się na każdą z powyższych struktur. Zapalenie trzustki to najczęstsza choroba zewnątrzwydzielniczej części tego narządu u psów i kotów. Choroby trzustki często występują u kotów, ale równie często są błędnie rozpoznawane ze względu na trudności w diagnostyce oraz na nieswoistość objawów.
Budowa trzustki
Gronka tworzące zewnątrzwydzielniczą część trzustki stanowią około 90% całkowitej tkanki trzustki, a wyspy składające się na wewnątrzwydzielniczą część są porozrzucane pomiędzy gronkami i zajmują pozostałe 10% masy narządu. Przekłada się to nie tylko na sprawną koordynację trawienia i metabolizmu, ale również na złożony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy cukrzycą a zapaleniem trzustki. To istotne z punktu widzenia tego, jak żywić zwierzę z problemami zdrowotnymi trzustki.
Zewnątrzwydzielnicza część trzustki odpowiada za wydzielanie enzymów trawiennych, wodorowęglanu i czynnika wewnątrzpochodnego do bliższego odcinka dwunastnicy.
Enzymy trzustkowe odpowiadają za wstępne trawienie większych cząsteczek pokarmu. Działają w zasadowym środowisku – stąd konieczność jednoczesnego wydzielania wodorowęglanu przez komórki przewodów trzustkowych.
Co wydziela trzustka? Kilka rodzajów proteaz, rybonukleaz, fosfolipaz i deoksyrybonukleaz pod postacią nieaktywnych prekursorów oraz lipazę i alfa-amylazę w formie aktywnych cząsteczek. Należy podkreślić, że trzustka jest...