W marcowym wydaniu czasopisma “Animal Expert” piszemy o krzywdzącym wizerunku pittbulli. Skąd wziął się obraz psów-morderców? Czy jest to słuszna opinia? Poruszamy temat żywienia psich i kocich seniorów, podpowiadamy co powinno znaleźć się w ich diecie. Radzimy jak przygotować psa na powiększenie rodziny. Zapraszamy do lektury!
ZABURZENIA W PIELĘGNACJI KOTÓW
Zmiany w zachowaniu kota wobec jego okrywy włosowej mogą przybierać wiele różnych form. W literaturze anglojęzycznej jest na to doskonały termin – overgrooming, czyli nadmierna pielęgnacja futra, jednak w rzeczywistości nie chodzi tylko o zbyt intensywne mycie. Do zachowań problemowych możemy też zaliczyć wygryzanie futra, wyrywanie go lub wydrapywanie. I każdy z tych przypadków wymaga osobnego podejścia.
ZABURZENIA SNU U PSÓW I KOTÓW
Okazuje się, że nie tylko my, ludzie, cierpimy na zaburzenia snu. Te same problemy dotyczą naszych czworonożnych przyjaciół – zarówno psów, jak i kotów. Dlatego też, jeżeli zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od codziennego rytmu dobowego naszego zwierzęcia, powinniśmy się zastanowić, co może być tego powodem. Jakie są behawioralne przyczyny zaburzeń?
ZOOFARMAKOGNOZJA STOSOWANA JAKO METODA WSPIERAJĄCA ZDROWIE ZWIERZĄT
Ziołolecznictwo było i jest praktykowane od tysięcy lat. Używanie roślin o właściwościach farmakologicznych w celu poprawienia stanu zdrowia lub prewencyjnie jest powszechne nie tylko u ludzi, ale też u naszych braci mniejszych. U zwierząt takie samoleczenie określane jest jako zoofarmakognozja, od trzech słów pochodzenia greckiego: zoo – zwierzę, pharmacon – lek, gnosis – wiedza.