Koci i psi seniorzy często są pacjentami lecznic weterynaryjnych. Wynika to z oczywistego faktu – z ostatnim etapem życia wiąże się najwięcej chorób, a według szacunków nawet 80% wydatków poniesionych przez opiekuna zwierzęcia przypada na ostatnie 20% życia pupila. Nie jest więc niczym dziwnym, że również na konsultacjach dietetycznych osobniki w zaawansowanym wieku stanowią większość. Chcemy dla naszych zwierząt jak najlepiej, a odpowiednio dobrana dieta może wnieść dużo komfortu w życie zarówno psiego, jak i kociego seniora.
Kiedy zmieniać dietę?
Wspomniane wyżej problemy zdrowotne, które pojawiają się u zwierząt w zaawansowanym wieku, często wymagają modyfikacji w diecie. Potrzeby organizmu zmieniają się, ale nie oznacza to, że po przekroczeniu pewnego wieku natychmiast musimy wprowadzać zmiany. Najważniejsze są stan zdrowia i ogólna kondycja zwierzęcia. Odpowiednio dobrany pokarm ma wpływ na organizm zwierzęcia przez całe jego życie, ale to u seniora wszelkie błędy żywieniowe mogą być szczególnie mocno odczuwalne.
To, co należy podkreślać, to fakt, że wiek to nie choroba! Wielu opiekunów w taki sposób postrzega stan swojego zwierzęcia. Mają nadzieję, że można temu przeciwdziałać.
Dietę należy dopasować indywidualnie do pacjenta. Starsze psy i koty wymagają większej lub mniejszej dawki białka – zależnie od stanu zdrowia, a także mają większe lub mniejsze zapotrzebowanie na kalorie. Nie ma jednej drogi dobrej dla każdego zwierzęcia, a to, czy będzie potrzebna m...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!