Reaktywność psów - coraz częstszy problem

Terapia behawioralna

Ostatnie kilka lat przynosi zdecydowany wzrost przypadków związanych z zaburzeniami zachowania psów. Coraz częściej zgłaszane są przypadki reaktywności psów, które wymagają wnikliwej analizy oraz spojrzenia na problem z różnych stron, tak aby jak najlepiej pomóc nie tylko pacjentowi, ale też jego rodzinie.

Można pokusić się o stwierdzenie, iż z każdym rokiem rośnie liczba opiekunów nieradzących sobie z zachowaniem swojego psa. Niektóre z nich są poważnymi przypadkami zaburzeń powstałych na skutek splotu różnych czynników, na które opiekun nie miał wpływu, choć zdecydowanie częściej przychodzi nam się zmierzyć z problemami powstałymi na skutek błędów popełnianych przez właścicieli.
Do coraz częściej zgłaszanych problemów należą reaktywność psów oraz zachowania związane z nadpobudliwością. Reaktywność jest dosyć szerokim pojęciem, które trudno wpasować w konkretne ramy. Ogólnie patrząc na problem, reaktywność wiąże się z intensywną reakcją na różne bodźce środowiskowe motywowane przez często skrajnie różne emocje – od ekscytacji, przez nerwowość i lękliwość, po agresję. W związku z tym trudno ustalić jednoznaczny schemat pracy i postępowania z takimi przypadkami. Niemniej jednak przypadki reaktywności psów są coraz częściej spotykanymi historiami w naszych gabinetach i – jak wszystko, co wiąże się z medycyną behawioralną – wymagają wnikliwej analizy oraz spojrzenia z różnych stron na problem, aby móc jak najlepiej pomóc pacjentowi i jego rodzinie.

Reaktywność – o co chodzi?

Jak już wspomniano, reaktywność to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do sp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy