W lipcowym wydaniu czasopisma “Animal Expert” polecamy dział “Terapia behawioralna”, w którym piszemy o agresji łowczej u psów i wzbogaceniu przestrzeni kota niewychodzącego. Poruszamy temat szamponu dla psa, jak wybrać prawidłowy? Jedne zwalczają wirusy, bakterie, pierwotniaki i są stosowane u zwierząt podczas terapii chorób skóry. Inne mają właściwości odkażające, a dzięki wyciągom roślinnym działają antyseptycznie. Kiedy stosować środki myjące, a kiedy sięgnąć po preparaty zwalczające ektopasożyty? Zapraszamy do lektury!
BEHAWIORALNE ASPEKTY ŻYWIENIA
Żywienie i zachowanie zwierząt są ze sobą ściśle powiązane na wielu płaszczyznach. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem informacja, że technika karmienia, jakość oraz ilość pokarmu mogą mieć wpływ na dobrostan pupila oraz na jego terapię. Ale jeśli chodzi o szczegóły i praktyczne zastosowanie powyższego – z tym wśród opiekunów bywa bardzo słabo.
BEZPIECZNE WAKACJE Z PSEM I KOTEM
Miesiące letnie to czas, który ludzie lubią najbardziej. Jednocześnie to okres, w którym człowiek stara się spędzać czas wolny głównie poza domem, aktywnie. Natomiast w przeciwieństwie do nas jest to jeden z trudniejszych momentów w roku dla zwierząt towarzyszących. Wyższe temperatury oraz słoneczna pogoda mogą stać się realnym zagrożeniem dla naszych czworonogów, jeżeli nie zadbamy o ich bezpieczeństwo podczas spędzania z nimi czasu na świeżym powietrzu. Cała sztuka polega na tym, aby połączyć to, co dla nas jest pociągające, z korzyścią dla zwierząt.
AGRESJA ŁOWCZA U PSÓW
Agresja to z jednej strony temat rzeka, z drugiej często krępujący i przemilczany lub wywołujący bardzo skrajne emocje. Zazwyczaj ma bardzo negatywne konotacje: agresja = zło, przemoc, ból i cierpienie itp. Jednak zachowania agresywne są bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt, w tym ludzi. Zachowania agresywne – zarówno wewnątrzgatunkowe, jak i międzygatunkowe – są bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt, w tym ludzi. Według Konrada Lorenza, agresja to jeden z czterech głównych popędów – obok rozmnażania, zdobywania pokarmu i ucieczki. Z tego też powodu możemy uznać, że jest to zachowanie adaptacyjne, pomagające przetrwać i przekazać swoje geny.