Jak i dlaczego należy pracować z psami?

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

Nasze psy domowe do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie potrzebują pracy, choć nie jest to już praca rozumiana w sposób dosłowny, jak to było kiedyś, gdy psy na swoje dobra musiały zapracować np. stróżowaniem, pilnowaniem stad zwierząt czy pozbywaniem się szkodników, gdy towarzyszyły w polowaniach. Od wielu lat towarzyszą nam jako członkowie rodzin, są nam bliskie, dbamy o nie i chętnie spędzamy z nimi czas, jednak – aby czerpać prawdziwą radość z ich obecności – trzeba poświęcić czas, by były zrównoważonymi psami towarzyszącymi. W przeciwnym razie stają się utrapieniem i społecznym problemem.

Jak dobrze wiemy, psy chętnie pracują dla człowieka i czerpią radość ze stawianych im zadań, którym mogą podołać. Zaś pozostawienie ich bez zajęcia i zaangażowania w naukę prowadzi do nawarstwiania zachowań niepożądanych, których źródłem jest sam człowiek.
Psy są ciekawskie, nastawione na działanie u boku człowieka i skore do realizacji jego oczekiwań w zamian za nagrodę, którą może być wszystko – w zależności od psa, z jakim przyjdzie nam pracować. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaplanować schemat pracy z danym psem i rozbudzić w nim pasję do nauki, rozwiązywania problemów oraz działania u boku człowieka. Dzięki takiemu zaangażowaniu rozpoczniemy piękną przygodę, jaką jest budowanie relacji z psem oraz czerpanie korzyści z życia z nim u swego boku.

POLECAMY

Mały czy duży – jaka jest różnica?

Pracować można z każdym psem, tak jak każdy pies lubi rozwiązywać stawiane przed nim zadania, o ile będzie widział zaangażowanie ze strony przewodnika, a jednocześnie człowiek tego zapału nie zgasi (tak jak w wypadku metod awersyjnych). Niezależnie od tego, czy przyjdzie nam trenować z małą rasą, średnią, czy dużą, to bezdyskusyjnie każda z wielkości potrzebuje wychowania i zbudowanej relacji z człowiekiem do szczęśliwego, zrównoważonego życia w społeczeństwie. Z doświadczenia autora wynika, iż bardzo duży procent właścicieli małych i średnich ras nie do końca przykłada się do prawidłowego szkolenia albo, co gorsza, w ogóle nie prowadzi działań w kierunku pracy z psem. Tymczasem znaczna część pacjentów to małe psy, które na drodze rozwoju, niestety, nie zostały nauczone pods...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy