Jak dobrze wiemy, psy chętnie pracują dla człowieka i czerpią radość ze stawianych im zadań, którym mogą podołać. Zaś pozostawienie ich bez zajęcia i zaangażowania w naukę prowadzi do nawarstwiania zachowań niepożądanych, których źródłem jest sam człowiek.
Psy są ciekawskie, nastawione na działanie u boku człowieka i skore do realizacji jego oczekiwań w zamian za nagrodę, którą może być wszystko – w zależności od psa, z jakim przyjdzie nam pracować. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaplanować schemat pracy z danym psem i rozbudzić w nim pasję do nauki, rozwiązywania problemów oraz działania u boku człowieka. Dzięki takiemu zaangażowaniu rozpoczniemy piękną przygodę, jaką jest budowanie relacji z psem oraz czerpanie korzyści z życia z nim u swego boku.
Mały czy duży – jaka jest różnica?
Pracować można z każdym psem, tak jak każdy pies lubi rozwiązywać stawiane przed nim zadania, o ile będzie widział zaangażowanie ze strony przewodnika, a jednocześnie człowiek tego zapału nie zgasi (tak jak w wypadku metod awersyjnych). Niezależnie od tego, czy przyjdzie nam trenować z małą rasą, średnią, czy dużą, to bezdyskusyjnie każda z wielkości potrzebuje wychowania i zbudowanej relacji z człowiekiem do szczęśliwego, zrównoważonego życia w społeczeństwie. Z doświadczenia autora wynika, iż bardzo duży procent właścicieli małych i śr...