Mowa ciała psów - fragment książki pt. Dobry piesek. Jak wychować niesfornego szczeniaka

Opieka i pielęgnacja

Komunikacja nie rozpoczyna się wtedy, gdy mówimy, a wtedy, gdy słuchamy – to zdanie stanowi motto piątego rozdziału książki Dobry piesek. Jak wychować niesfornego szczeniaka, której fragment publikujemy poniżej.

Przy prawidłowym odczytywaniu mowy ciała psa niezwykle ważne są obserwacja i ocena kontekstu i środowiska. Język ciała – i każda inna próba komunikacji – zawsze jest osadzony w jakimś kontekście. To właśnie ten kontekst pomoże nam ustalić, czy szczeniak dyszy, bo jest zestresowany sztucznymi ogniami, czy może po prostu dlatego, że jest gorąco, a on właśnie biegał za piłką. Psiak może podnosić łapę, gdy się czegoś lęka, ale może też tym gestem zaczepiać innego psa, zapraszając go do zabawy! Kontekst to podstawa!
Skupienie się na obserwacji konkretnej części ciała nie zapewni nam pełnego zrozumienia tego, co odczuwa szczeniak. Musimy spojrzeć z szerszej perspektywy – na wszystkie części ciała oraz otoczenie. Dopiero potem możemy wysuwać mądre wnioski i – jeśli zajdzie taka potrzeba – pomóc szczeniakowi.
W skrócie: rozumienie mowy ciała szczeniaka i reagowanie na nią jest niezwykle ważną kwestią. Jeśli nie będziemy słuchać pupila i odpowiednio reagować na jego subtelne sygnały, może on zechcieć podjąć próbę komunikowania się z nami bardziej stanowczo, korzystając z CAPS LOCKA. A wtedy pojawia się agresja.
 


NAJCZĘSTSZE SYGNAŁY MOWY CIAŁA  I OBSZARY, NA KTÓRE WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ

Przeciąganie się
Pamiętajcie, żeby zwracać uwagę na kontekst. Może to być po prostu poranne przeciąganie się, zwłaszcza u psów...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy