Wpływ zaburzeń hormonalnych na problemy behawioralne i terapię zachowania u kotów - cz. 2

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Znaczenie występowania zaburzeń hormonalnych u kotów wykazujących problemy z zachowaniem wydaje się zjawiskiem w tej chwili jeszcze niedoszacowanym, a występującym nad wyraz często. W tym numerze publikujemy kontynuację artykułu poświęconego dwóm schorzeniom, które często łączą się ze zmianami w zachowaniu, nadczynności tarczycy i cukrzycy.

Gdy mamy więcej niż jednego kota…

W przypadku domów, w których żyje więcej niż jeden kot, rozwijająca się nadczynność tarczycy u jednego z nich ma zazwyczaj negatywny wpływ na wszystkie zwierzęta. Naddatek energetyczny oraz zwiększona pobudliwość doprowadzają najczęściej do agresji w czasie zabawy, kiedy początkowo prawidłowa interakcja przeradza się w bójkę ze względu na rosnącą frustrację oraz upośledzony mechanizm autoregulacji kota chorego. Dodatkowo, niestety, aktywne polowanie na inne koty w domu i prowokowanie bójek jest często wybieranym sposobem chorych kotów na rozładowanie frustracji i nadmiaru energii. Takie zachowania doprowadzają do wzrostu frustracji u innych kotów w domu, których zachowanie i próby radzenia sobie z sytuacją mogą być pierwotną przyczyną konsultacji behawioralnej. Często zdarza się, że behawiorysta jest wzywany do zdrowego kota, którego problemy behawioralne są wyłącznie reakcją na nieprawidłowe zachowanie kota chorującego.
Z powodu wzrostu częstości oddawania moczu i kału przez kota chorego oraz dużego zaburzenia równowagi stada, często w domach z większą liczbą kotów pojawia się problem z oddawaniem moczu i kału poza kuwetą lub ze znaczeniem terenu. Ten problem jest najczęściej prezentowany przez inne koty w domu, wtórnie do ut...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy