Za mało jest w tym wszystkim podążania za zwierzęciem, a za dużo za wygodą człowieka. Z tego powodu bardzo wiele czasu podczas konsultacji żywieniowych zajmują mi… kwestie behawioralne. Nie tylko to, co zwierzę je, ale także jak je ma ogromne znaczenie. Przykładowo: koty powinny jeść małe posiłki często – zazwyczaj jednak nie jest to respektowane przez opiekunów, co może prowadzić do rozwoju problemów w zachowaniu zwierzęcia. W tym artykule chciałabym omówić najczęściej poruszane z opiekunami kwestie dotyczące żywienia pod kątem potrzeb behawioralnych psów i kotów. Nie będziemy skupiać się na samym pokarmie, ale omówimy najczęstsze problemy, jakie trapią osoby, które trafiają do mnie na konsultacje dietetyczne. Warto zawsze porozmawiać z opiekunem zwierzęcia o samym aspekcie karmienia i żywienia.
Czy wiesz, że...
Badania nad psami dorosłymi i szczeniętami wykazały, że te karmione regularnie w grupie pobierają więcej pokarmu niż te jedzące w samotności!
Jednakże, jeśli zwierzęta mają stały dostęp do pożywienia (zawsze pełna miska), to zjawisko traci na swojej intensywności.
Behawior?
To nauka o zachowaniu zwierząt. Brzmi prosto, prawda? Niestety, wcale takie nie jest. Z definicji zachowanie rozpatrujemy jako skoordynowane postępowanie w odniesieniu do określonego otoczenia w określonym czasie, związanym z reakcjami na bodźce zewnętrzne. Co wpływa na behawior? Czynniki genetyczne oraz oddziaływanie środowiskowe. Zwierzę adaptuje się do danych warunków – na tyle, na ile jest to dla niego możliwe. Jeśli jego środowisko i otoczenie są prawidłowe, to jego funkcjonowanie ma większą szansę na to, aby było prawidłowe, czyli zgodne z etogramem danego psa bądź kota. Żywienie też jest takim źródłem oddziaływania – liczy się nie tylko to, co zwierzak ma w misce, ale także to, gdzie ta miska stoi i jak często coś do niej trafia. I czy w domu są inne zwierzęta…
Facylitacja społeczna
Jeżeli w domu jest więcej zwierząt, to jest to bardzo często obserwowane...