Behawioralne aspekty żywienia

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Żywienie i zachowanie zwierząt są ze sobą ściśle powiązane na wielu płaszczyznach. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem informacja, że technika karmienia, jakość oraz ilość pokarmu mogą mieć wpływ na dobrostan pupila oraz na jego terapię. Ale jeśli chodzi o szczegóły i praktyczne zastosowanie powyższego – z tym wśród opiekunów bywa bardzo słabo.

Za mało jest w tym wszystkim podążania za zwierzęciem, a za dużo za wygodą człowieka. Z tego powodu bardzo wiele czasu podczas konsultacji żywieniowych zajmują mi… kwestie behawioralne. Nie tylko to, co zwierzę je, ale także jak je ma ogromne znaczenie. Przykładowo: koty powinny jeść małe posiłki często – zazwyczaj jednak nie jest to respektowane przez opiekunów, co może prowadzić do rozwoju problemów w zachowaniu zwierzęcia. W tym artykule chciałabym omówić najczęściej poruszane z opiekunami kwestie dotyczące żywienia pod kątem potrzeb behawioralnych psów i kotów. Nie będziemy skupiać się na samym pokarmie, ale omówimy najczęstsze problemy, jakie trapią osoby, które trafiają do mnie na konsultacje dietetyczne. Warto zawsze porozmawiać z opiekunem zwierzęcia o samym aspekcie karmienia i żywienia.
 

Czy wiesz, że...

Badania nad psami dorosłymi i szczeniętami wykazały, że te karmione regularnie w grupie pobierają więcej pokarmu niż te jedzące w samotności! 
Jednakże, jeśli zwierzęta mają stały dostęp do pożywienia (zawsze pełna miska), to zjawisko traci na swojej intensywności.


Behawior?

To nauka o zachowaniu zwierząt. Brzmi prosto, prawda? Niestety, wcale takie nie jest. Z definicji zachowanie rozpatrujemy jako skoordynowane postępowanie w odniesieniu do określonego otoczenia w określonym czasie, związanym z reakcjami na bodźce zewnętrzne. Co wpływa na behawior? Czynniki genetyczne oraz oddziaływanie środowiskowe. Zwierzę adaptuje się do danych warunków – na tyle, na ile jest to dla niego możliwe. Jeśli jego środowisko i otoczenie są prawidłowe, to jego funkcjonowanie ma większą szansę na to, aby było prawidłowe, czyli zgodne z etogramem danego psa bądź kota. Żywienie też jest takim źródłem oddziaływania – liczy się nie tylko to, co zwierzak ma w misce, ale także to, gdzie ta miska stoi i jak często coś do niej trafia. I czy w domu są inne zwierzęta…

Facylitacja społeczna

Jeżeli w domu jest więcej zwierząt, to jest to bardzo często obserwowane...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy