Wzbogacenie przestrzeni kota niewychodzącego

Terapia behawioralna

Koty są zwierzętami z charakterystyczną dzikością serca. Z jednej strony często bywają bardzo przywiązane do swojego opiekuna – czule ocierają się o niego, szukając kontaktu i pieszczoty. Z drugiej strony jednak w sytuacji zagrożenia życia w mgnieniu oka zamieniają się w bestie, które zrobią wszystko, aby przetrwać.

Koty bardzo chętnie wychodzą poza obręb miejsca swojego zamieszkania, adaptują przestrzeń wokoło, czyniąc ją swoim terytorium, które codziennie patrolują, znaczą i bronią przed intruzami. Opiekunowie kotów często stoją przed dylematem, czy pozwolić swojemu pupilowi na takie wojaże. Z całą pewnością wiążą się one z ryzykiem przedwczesnej utraty kociego przyjaciela. Jednak koty często nie dają za wygraną i na każdym kroku demonstrują swoje niezadowolenie z zamknięcia w czterech ścianach domu – problemami behawioralnymi oraz zdrowotnymi. Zdarzają się też sytuacje, że stan zdrowia kota wcześniej wychodzącego nie pozwala na dalsze harce na wolności. W takim wypadku środowisko życia kota powinno zostać wzbogacone w taki sposób, aby wszystkie kocie potrzeby zostały zaspokojone. 

Ewolucja gatunku kota i wynikające z niej potrzeby

Zrozumienie potrzeb kota, których zaspokojenie pozwala zapewnić mu komfort życia, jest możliwe po prześledzeniu historii ewolucji gatunku. Istnieje pogląd, wg którego kot jest w trakcie przejścia z niszy ekologicznej drapieżnika, z typowym dla niego aspołecznym zachowaniem i wycofaniem, do tej, w której przekształca się w gatunek bardziej stadny i towarzyski. Przypuszcza się, że kot domowy, któreg...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy