Autor: Patryk Łagodzki

lek. wet.; Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Główne zainteresowania to chirurgia, rozród oraz ozonoterapia. W najbliższym czasie planuje otworzyć własną przychodnię weterynaryjną 
w Ostrowie Wielkopolskim.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Poród – pomoc porodowa cz. 2

Udzielenie właściwej pomocy porodowej w przypadku omawianego w pierwszej części artykułu wystąpienia ciężkiego porodu u kotek jest niezmiernie ważne. Należy zareagować w odpowiednim czasie, aby zwiększyć szanse na przeżycie kociąt, przy czym zbyt wczesna ingerencja może przyczynić się do problemów podczas porodu. Stres u kotki jest jednym z czynników predysponujących 
do wystąpienia trudnego porodu, dlatego ocena prawidłowości przebiegu akcji porodowej, a także ciąży, ma bardzo duże znaczenie. 

Czytaj więcej

Poród fizjologiczny oraz możliwe komplikacje poporodowe u kotek – cz. 1

Trwająca u kotek średnio 63–66 dni ciąża kończy się porodem. Hodowca oczekujący przyjścia na świat zdrowego miotu kociąt musi liczyć się z możliwymi komplikacjami podczas porodu, które często wymagają natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Wystąpienie tzw. ciężkiego porodu (partus gravis) u kotek jest zdecydowanie rzadszym schorzeniem niż u suk, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, z jakimi komplikacjami możemy mieć do czynienia, aby łatwo odnaleźć się w danej sytuacji.

Czytaj więcej

Modny wybór a syndrom ras brachycefalicznych

Szybki tryb życia i brak wystarczająco dużej przestrzeni – te czynniki często decydują o wyborze małego psa do domu. Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Sydney, w ciągu 30 lat znacząco wzrosła liczba małych i bardzo małych psów branych do domu. Duże znaczenie ma też panująca moda – to ona powoduje, że uroczo wyglądający szczeniak buldożka czy mopsa cieszy się dużą popularnością.

Czytaj więcej