Poród fizjologiczny oraz możliwe komplikacje poporodowe u kotek – cz. 1

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Trwająca u kotek średnio 63–66 dni ciąża kończy się porodem. Hodowca oczekujący przyjścia na świat zdrowego miotu kociąt musi liczyć się z możliwymi komplikacjami podczas porodu, które często wymagają natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Wystąpienie tzw. ciężkiego porodu (partus gravis) u kotek jest zdecydowanie rzadszym schorzeniem niż u suk, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, z jakimi komplikacjami możemy mieć do czynienia, aby łatwo odnaleźć się w danej sytuacji.

Szereg zmian, do jakich dochodzi w organizmie kotki pod koniec ciąży, umożliwia narodziny kociąt, które to inicjują całą akcję porodową.  Znajomość prawidłowego przebiegu porodu jest dla hodowcy bardzo ważna. Klasycznie wyróżnia się następujące po sobie w sposób ciągły trzy fazy porodu. Podział umożliwia łatwiejsze zrozumienie całego procesu. Jednak zanim to nastąpi, mamy jeszcze objawy zwiastunowe, w których kotka staje się spokojniejsza, mniej aktywna, poszukuje cichego miejsca – choć nie zawsze jest to regułą. Właściciel może zaobserwować powiększenie się gruczołu mlekowego, a mleko pojawia się około 24 godziny przed samym porodem.

POLECAMY

Natomiast 12–24 godziny przed akcją porodową temperatura ciała spada o około 1°C, co umożliwia określenie terminu porodu przez hodowcę oraz odpowiednie przygotowanie się.

Z własnego doświadczenia zachęcam do kontroli temperatury ciała systematycznie, minimum dwa razy dziennie, już na 6–7 dni przed spodziewanym terminem porodu, oraz poinformowanie lekarza weterynarii, aby w przypadku komplikacji był na miejscu.

Fazy porodu

Jak już wspomniano, u kotek wyróżnia się trzy fazy porodu:
1 faza – rozwierania się szyjki macicy,
2 faza – wypieranie płodów,
3 faza – wypieranie błon płodowych (łożyska).

Pierwsza faza porodu trwa średnio 5–12 godzin, kiedy to kotka staje się niespokojna, nerwowa, a także często...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy