Dołącz do czytelników
Brak wyników

Inspiracje , Otwarty dostęp

15 lipca 2020

NR 18 (Lipiec 2020)

Mobilne i użyteczne – aplikacje dla właścicieli zwierząt wciąż na topie

0 921

Organizacja spacerów i treningu, kalendarz szczepień, a nawet lokalizacja pupila i zabawa na odległość – to wszystko jest możliwe dzięki aplikacjom mobilnym. Nowoczesne technologie od dawna ułatwiają życie opiekunom zwierząt. Jakie cechy powinna mieć dobra aplikacja? Które cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników? I wreszcie – czy można w pełni zawierzyć technologii i pozwolić jej modelować relacje człowiek – zwierzę?

Według ostatnich danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z mobilnego internetu w smartfonie korzysta aż 67% posiadaczy telefonów komórkowych. Wśród najmłodszych grup, czyli osób w wieku od 15 do 34 lat, odsetek osób korzystających z internetu w telefonie wzrasta do ponad 94%. Jak pokazuje badanie UKE, mobilny internet służy przede wszystkim do przeglądania stron www (blisko 80% wskazań), korzystania z portali społecznościowych oraz używania komunikatorów. Aż 62% badanych wykorzystuje smartfon do korzystania z aplikacji mobilnych. Co istotne, codzienne korzystanie z aplikacji deklaruje prawie 25% badanych, 27% robi to kilka razy w tygodniu, a 17% kilka razy w miesiącu.

POLECAMY

Darmowa nie znaczy gorsza

Nic dziwnego, że aplikacje mobilne to użyteczne rozwiązanie także dla właścicieli psów i kotów. Wśród najważniejszych elementów, na które zwracają uwagę użytkownicy, są: ich przydatność w codziennych czynnościach i obowiązkach związanych z opieką nad psem lub kotem, dostęp do wartościowych treści i porad, przyjemny layout, łatwa nawigacja, intuicyjność i czytelna struktura oraz możliwość wprowadzania danych i personalizacji profilu. Aplikacje mobilne powinny być przede wszystkim użyteczne, zawierać rzetelne i przydatne informacje, a przy tym dostarczać rozrywki.
Aplikacje tworzone z myślą o właścicielach psów i kotów można podzielić na:

  • fitnessowe i spacerowe, czyli ułatwiające organizację spaceru i innych aktywności z psem oraz pozwalające monitorować trasy oraz tworzyć społeczność osób spacerujących z psami w danej okolicy,
  • treningowe – umożliwiające trening z pupilem,
  • zdrowotne, czyli ułatwiające opiekę nad zwierzęciem, profilaktykę zdrowia i kontakt z lekarzem weterynarii,
  • rozrywkowe i zintegrowane z urządzeniami – osobna kategoria aplikacji to systemy, które są elementem zabawek technologicznych, lokalizatorów lub obroży funkcjonalnych.

Wiele aplikacji dostępnych dla użytkowników systemu Android lub iOS jest darmowych. Opłaty – jeśli występują – mieszczą się w granicach od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Brak odpłatności wiąże się, jak wiadomo, z koniecznością oglądania reklam, ale nie brakuje również akcji charytatywnych na rzecz zwierząt (finansowanych także z wpływów za emisję reklam), organizowanych przez twórców aplikacji, np. wspierających adopcje zwierząt lub działalność schronisk. Angażowanie użytkowników aplikacji w akcje społeczne jest jednym z elementów promocji tych produktów wśród właścicieli psów i budowania pozytywnych skojarzeń z marką.
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – wiele aplikacji dostępnych w Polsce zostało stworzonych przez europejskie firmy i działa w języku angielskim, zatem wymaga jego podstawowej znajomości. Najczęściej nie można zmienić języka aplikacji na polski, ale producenci (co przyznają w komentarzach) systematycznie uzupełniają listę dostępnych języków programu. Jeśli komunikacja po angielsku jest przeszkodą dla użytkownika – pozostaje szukać polskich produktów stworzonych w rodzimym języku.

Spacer z psem… a może bieganie lub rower?

Aplikacje spacerowe pozwalają śledzić codzienne spacery z psem, rejestrować trasy, dystans i czas trwania każdego spaceru. Można również robić zdjęcia zwierzęcia i przesyłać je znajomym. Aplikacje mają też inne ciekawe opcje – z pomocą systemu można znaleźć innego właściciela psa i umówić się na wspólne wyjście, a tym samym zyskać towarzystwo nie tylko dla siebie, ale także dla czworonoga. Wszystkie osoby, które znajdują się w pobliżu i deklarują chęć spaceru, są zaznaczone na mapie. Ponadto aplikacje umożliwiają zwykle ustawianie przypomnień, np. o szczepieniach, zakupach dla psa czy zabiegach u groomera.
Aplikacje fitnessowe dla właścicieli psów to pójście o krok dalej – są przeznaczone dla tych, którym nie wystarcza spacer, a codziennością są bieganie z psem lub jazda na rowerze. Na liście aktywności do wyboru są nawet tak niszowe sporty (przynajmniej w Polsce), jak wyścigi psich zaprzęgów czy jazda z psem na nartach. System pozwala śledzić trasę, analizować wyniki oraz monitorować wydajność psa i człowieka. Umożliwia stworzenie pełnego profilu psa – z zawartością kluczowych danych, takich jak waga, wiek lub rasa oraz osiągnięcia na trasie. Dzięki aplikacji można również nawiązywać kontakty towarzyskie, wyszukiwać i obserwować znajomych, polubić i komentować ich treningi oraz inspirować się osiągnięciami profesjonalnych sportowców. Ale to nie wszystko – aplikacja pozwala także analizować pogodę, a szczególnie temperaturę, aby wybrać idealne warunki do treningu dla aktywnych psów. 
Najpopularniejsze aplikacje w tej grupie to: Dog Walk, Ding Dog, DogCha! i Rundogo.

Gwizdek i kliker w telefonie

Użytkownicy smartfonów mają spory wybór aplikacji, które wydają odgłosy gwizdków i klikerów. Mobilne wersje sprawdzają się w treningu oraz nauce zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych sztuczek, a telefon – w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń – jest zawsze pod ręką. Aplikacje emitują odpowiednie dźwięki, uczą, jak rozpocząć tresurę, czego wymagać od psa, jak inicjować zabawy, aby zapanować nad czworonogiem i osiągnąć zamierzony efekt. W wielu sytuacjach aplikacje nie zastąpią profesjonalnej porady trenera, ale mogą urozmaicić czas spędzony z pupilem podczas spacerów. Która aplikacja jest godna polecenia? To najlepiej sprawdzić w praktyce. Jest w czym wybierać – w wyszukiwarce wystarczy wpisać Dog Whistle.
Aplikacje treningowe na smartfona to nie tylko dźwięki. Mogą działać podobnie jak osobisty trener psa – uczyć posłuszeństwa, czystości, chodzenia na smyczy itp. Zawierają nagrania wideo z poprawnym wykonaniem komend, a niektóre mają również wbudowany kliker z różnymi opcjami dźwięku. Dodatkowo można skorzystać z konsultacji z trenerem (odpowiedź w ciągu 24 godzin). Aplikacje często mają możliwość ustawiania codziennych przypomnień, aby nie przegapić pory treningu.
Dużą popularnością cieszą się: Dogo, Szkolenie psów i szczeniąt!, mydog365, Puppr – Dog Training & Tricks.

Zdrowie psa pod kontrolą

Aplikacje zdrowotne to coś w rodzaju mobilnej książeczki zdrowia dla pupila. Jednak oferują znacznie więcej niż ich papierowy odpowiednik. Pozwalają na zachowanie kontroli nad każdym aspektem życia czworonoga – zawierają kalendarz szczepień i wizyt u lekarza weterynarii oraz historię chorób pupila, umożliwiają ustawianie przypomnień i robienia zdjęć, a także zawierają udogodnienia związane z mediami społecznościowymi (udostępnianie w sieci). Z pomocą aplikacji można podzielić się zdjęciami psa lub kota oraz stworzyć profil zwierzęcia dostępny dla innych użytkowników. Niektóre wersje aplikacji zdrowotnych zawierają ponadto informacje o dawkowaniu leków oraz wykresy obrazujące zmiany wagi i wysokości psa wraz z wiekiem. Aplikacje ułatwiają planowanie czasu kąpieli, zabiegów pielęgnac...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy