Bezpieczne wakacje z psem i kotem

Temat numeru

Miesiące letnie to czas, który ludzie lubią najbardziej. Jednocześnie to okres, w którym człowiek stara się spędzać czas wolny głównie poza domem, aktywnie. Natomiast w przeciwieństwie do nas jest to jeden z trudniejszych momentów w roku dla zwierząt towarzyszących.

Wyższe temperatury oraz słoneczna pogoda mogą stać się realnym zagrożeniem dla naszych czworonogów, jeżeli nie zadbamy o ich bezpieczeństwo podczas spędzania z nimi czasu na świeżym powietrzu. Cała sztuka polega na tym, aby połączyć to, co dla nas jest pociągające, z korzyścią dla zwierząt.

POLECAMY

Wakacyjne zagrożenie

Jednym z największych zagrożeń w miesiącach letnich jest między innymi udar cieplny. Dla psów słoneczna pogoda z temperaturą powyżej 25ºC może być już niebezpieczna, gdyż są one wrażliwe na wysokie temperatury, a dodatkowo mają utrudnione oddawanie ciepła, gdyż nie są w stanie go wypocić. Psy oddają ciepło głównie za pomocą ziajania i częściowo poprzez opuszki łap. Tutaj także wiele zależy od konkretnej rasy (psy brachycefaliczne ze względu na budowę anatomiczną mają utrudnione wentylowanie i tym samym oddawanie ciepła za pomocą ziajania). W związku z tym aktywny spacer w bardzo ciepły dzień w pełnym słońcu bez dostępu do cienia lub zbiorników wodnych dla większości psów może się wiązać z ryzykiem, a jeżeli jeszcze dołączymy psy predysponowane do udaru, to nietrudno o poważny kłopot. Dlatego też, spędzając czas z psami poza domem, musimy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Przede wszystkim unikamy przebywania cały czas na otwartej przestrzeni w słońcu – pies musi mieć dostęp do cienia, a jeszcze korzystniej, kiedy możemy go zwilżyć wodą w czasie, kiedy bawi się na...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy