Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie , Otwarty dostęp

15 września 2020

NR 19 (Wrzesień 2020)

Zabawki zaspokajające popęd łowiecki

0 1010

Wszystkie psie zabawy opierają się na głęboko zakorzenionych instynktach, związanych głównie z łańcuchem łowieckim. Zwykłe przeciąganie się szarpakiem czy aportowanie to nic innego jak odwzorowanie elementu łowieckiej sekwencji.

U każdego psa popęd łowiecki występuje w różnym natężeniu i formie. Trzeba jednak pamiętać, że tych pierwotnych instynktów nie da się po prostu oduczyć – raczej należy się starać realizować je w formie zabawy. Dzięki temu zaspokajamy psie potrzeby i mamy nad nimi kontrolę.

POLECAMY

Wystarczy w czasie zabawy dodać naukę komend, takich jak: „czekaj”, „oddaj”, „przynieś”, a zrealizujemy jednocześnie trening panowania nad popędem.

Oczywiście, do takich zabaw warto zaopatrzyć się w odpowiednie rekwizyty. Poniżej przedstawiam trzy propozycje zabawek, które można wykonać własnoręcznie.

Szarpak krzyżak

Do „rozszarpywania ofiary” niezbędny będzie dobry szarpak. Za jego pomocą bowiem zaspokoimy naturalną potrzebę psa do chwytania i rozszarpywania. Jeśli zaś mamy więcej niż jednego psa, niezbędna będzie zabawka o kilku końcach, za które każdy z psów może chwycić.

 1. Przygotuj: 6 pasków polaru o wymiarach ok. 70 x 5 cm, najlepiej w dwóch kolorach, oraz 6 mniejszych paseczków (ok. 10 x 1,5 cm) do zawiązania warkoczy.
 2. Złóż po długości 3 paski koloru A i następnie przełóż przez nie 3 paski koloru B, tak by paski łączyły się w połowie, jak ogniwa łańcucha.
 3. Weź do ręki paski koloru A. Jest ich teraz 6. Zapleć warkocz z 2 górnych i 1 dolnego paska. Koniec zwiąż krótkim paseczkiem.
 4. Teraz weź do ręki paski koloru B i zapleć warkocz z 1 górnego i 2 dolnych pasków. Koniec zwiąż krótkim paseczkiem.
 5. Pozostało 6 pasków, po 3 z każdego koloru. Zapleć z nich dwa warkocze tak, by w każdym były po dwa paski jednego koloru   UWAGA: trzeba odpowiednio przeciągnąć paski na każdą ze stron.
 6. Jeśli szarpak wyszedł krzywo, a niektóre warkocze są za luźno zaplecione, możesz je poprawić – zapleść jeszcze raz. Teraz będzie o wiele łatwiej.
 7. Na końcu przytnij równo końcówki warkoczy.
 8. TIP: szarpak dużo lepiej wygląda i trzyma się, gdy warkocze są ciasno zaplecione.
   

      

      

Węchowy Wąż

Węszenie, czyli praca nosem, bez której żadne polowanie nie miałoby racji bytu, zrealizujemy za pomocą prostej polarowej zabawki.

 1. Przygotuj: ok. 30 sztuk kwadracików z polaru o wymiarze 8 x 8 cm, w różnych kolorach, oraz nić tytanową (ew. cienką żyłkę). TIP: najlepiej użyć grubego polaru (min. 300 gramów). W przypadku cieńszego materiału trzeba użyć więcej kawałków. UWAGA: zwykła nitka, niestety, raczej nie zda egzaminu w trakcie psiej zabawy i w którymś momencie pęknie.
 2. Przeszyj na środku jeden kwadracik kilka razy nitką, by dobrze się trzymał.
 3. Nawlecz na nić wszystkie kwadraciki z polaru, przekłuwając je pośrodku.
 4. Ostatni kwadracik również przeszyj kilka razy i zakończ grubym supłem.
 5. TIP: nie ściskaj mocno zabawki, zostaw trochę luzu między kwadracikami. Wąż powinien mieć ok. 20 cm długości.
 6. Napełnij węża przysmakami (umieść je pomiędzy kawałkami polaru) i zachęć psa do węchowej zabawy.

 

    

     

Uciekający wiewiór  

Ta oryginalna zabawka łączy w sobie aż trzy elementy łańcucha łowieckiego: pogoń – chwycenie – konsumpcję. Za pomocą długiego sznurka możemy uciekać z „ofiarą”, aktywizując psa do pościgu. Futrzany ogon zabawki dodatkowo roznieca psie zmysły! Prędzej czy później na pewno uda mu się złapać wiewiórkę, a w niej czeka nagroda! Zabawka bowiem ma specjalną zakładkę, w k...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy