Wzbogacenie przestrzeni kota niewychodzącego – cz. 2

Opisy przypadków z praktyki behawiorysty

Terapia behawioralna Otwarty dostęp

Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Nawet niewielka ingerencja może przyczynić się do pojawienia się problemów behawioralnych lub/oraz wystąpienia objawów somatycznych. Koty, które były kotami wychodzącymi i na pewnym etapie życia przestały mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz, przeżywają wielki stres, który jednak możemy złagodzić, wprowadzając odpowiednie zmiany w kocim otoczeniu.

W pierwszej części artykułu, opublikowanej w poprzednim numerze „Animal Expert”, omówione zostały czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy modyfikowaniu kociego środowiska. W tej części przedstawione zostaną dwa przypadki kotów, u których w wyniku zamknięcia w mieszkaniu wystąpiły problemy behawioralne.

Przypadek 1

Pierwszy przypadek dotyczy Czarka – pięcioletniego wykastrowanego samca kota europejskiego. Czarek od małego mieszkał z właścicielami za granicą i był kotem wychodzącym. Problem zaczął się po przeprowadzce do Polski, gdzie kot ze względu na miejsce zamieszkania nie miał już możliwości wychodzenia na zewnątrz. W ciągu kilku miesięcy zmienił się nie do poznania. Na początku stał się drażliwszy, zdarzało się, że niespodziewanie atakował właścicieli i, jak sami zauważyli, stał się „niedotykalski”. Towarzyszyły mu objawy kompulsywne związane z nadmiernym wylizywaniem i gonieniem własnego ogona. Właściciele poprosili o konsultację w momencie, gdy kot zaczął być agresywny także w stosunku do samego siebie. Potrafił godzinami kręcić się w kółko, polując na własny ogon i raniąc go bardzo dotkliwie. Fakt, że stało się to jedyną kocią rozrywką i powtarzało się codziennie, sprawiał, że ogon nie miał szansy się zagoić pomimo częst...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy