Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

18 stycznia 2021

NR 21 (Styczeń 2021)

Problemy behawioralne psów a choroby neurologiczne – cz. 2

0 605

W ostatnim numerze czasopisma rozpoczęliśmy temat rozróżnienia chorób neurologicznych od problemów behawioralnych. Wskazaliśmy także, jakie zachowania powinny wzbudzić nasze podejrzenia. W drugiej części opisaliśmy diagnozowanie DISHA oraz inne case study dla rozszerzenia tematu.

Gary Landsberg, kanadyjski lekarz weterynarii i behawiorysta jest autorem terminu DISHA. To pochodzący z języka angielskiego akronim, czyli słowo utworzone od pierwszych liter innych wyrazów, które w tym przypadku oznaczają 5 kategorii objawów ułatwiających diagnozowanie CDS:
D  jak disorientation, czyli zaburzenia w orientacji przestrzennej,
I    jak interaction alterations, czyli zaburzenia w kontaktach społecznych, 
S   jak sleep-wake cycle changes, czyli zaburzenia stanu snu i czuwania,
H   jak housesoiling, czyli oddawanie moczu lub kału poza kuwetą,
A    jak activity level alterations and increased anxiety, czyli zmiany w poziomie aktywności (obniżenie lub podwyższenie) i pojawienie się zachowań lękowych.

POLECAMY

Starzenie się wiąże się z postępującymi zmianami w mózgu i zaburza jego normalne funkcjonowanie. Wraz z wiekiem kurczy się istota szara, następuje utrata połączeń synaptycznych oraz demielinizacja włókien nerwowych. Mózg ulega stopniowej degradacji, z kory mózgowej znika wiele typów neuronów i dlatego w podeszłym wieku mogą występować zaburzenia funkcji poznawczych, a ponadto w znaczny sposób obniża się tempo przekazywania informacji w układzie nerwowym. Do niedawna uważano, że jest to proces niemożliwy do powstrzymania i towarzyszący starzeniu się. Dzisiaj wiadomo, że przynajmniej część...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy