Problemy behawioralne kota

związane z zachowaniami terytorialnymi

Terapia behawioralna

Deprywacja potrzeb związanych z terytorium, czyli krótko mówiąc – ograniczenie przestrzeni, może być przyczyną wielu problemów behawioralnych, z którymi opiekunowie zgłaszają się po pomoc do behawiorysty.

Bardzo często okazuje się, że to, co opiekunowie postrzegają jako niepożądane zachowanie, w istocie jest normalnym zachowaniem wynikającym z etogramu kota. Oczywiście, nie mówimy o bardzo poważnych zaburzeniach, takich jak depresja, stereotypie czy zachowania kompulsywne. To inna grupa problemów behawioralnych, które mogą znacząco obniżać jakość życia zwierzęcia, my jednak skoncentrujemy się na tym, co dla kota będzie normalne, a dla opiekuna może okazać się nieprzyjemne.

Najczęstsze problemy

W przypadku kotów, które prezentują zachowania wynikające z nierealizowania potrzeb terytorialnych, najczęściej mamy do czynienia z:

  • oddawaniem moczu lub kału poza kuwetą (znakowanie),
  • drapaniem,
  • aktywnością nocną,
  • nadmierną wokalizacją,
  • próbami opuszczenia terytorium,
  • zachowaniami agresywnymi.

Znakowanie jest formą zachowania terytorialnego, kiedy to w naturze zwierzęta pozostawiają ślady zapachowe w określonych miejscach terytorium. Dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu koty mogą uzyskać wiele przydatnych informacji płynących z oznakowanych miejsc. Ponadto poszczególne osobniki nie muszą fizycznie i bezpośrednio konfrontować się w celu uzyskania wiedzy na temat tego, ile zwierząt patroluje wspólną część terytorium, jaki jest ich status reprodukcyjny, stan zdrowia, a nawet stan emocjonalny. Zawarte w moczu wydzieliny są niezwykle trwałym śladem i sygnałem zapachowym odbieranym również przez narząd lemieszowo-nosowy. Ponadto ślady moczu i kału są cennym sygnałem optycznym.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku drapania. Oprócz prozaicznych funkcji, takich jak przeciąganie się czy pielęgnacja pazurów, drapanie może pełnić również bardziej wyrafinowaną funkcję komunikacji, zarówno optycznej (ślady pazurów), jak i węchowej (ślady zapachowe pochodzące z gruczołów rozmieszczonych w przestrzeni między opuszkami). Podobnie jak w przypadku pozostawiania moczu czy kału, ślady powstałe po drapaniu są wyraźnym sygnałem dla innych kotów, które mogą przebywać w okolicy i rutynowo patrolują swoje terytorium kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie.

Jak wiadomo, kot wybie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy