Motywacja opiekuna do regularnej zabawy z kotem

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

Czy interakcja z kotem rzeczywiście jest tak ważna, jak mówią behawioryści i znawcy tematu? A jeśli tak, to jak – w natłoku licznych obowiązków – wygospodarować czas i znaleźć motywację do codziennej zabawy z mruczącym pupilem? Przyjrzyjmy się wyzwaniom, przed jakimi stoją koci opiekunowie, oraz zastanówmy się, w jaki sposób stawić im czoła.

W ciągu ostatnich kilku lat tematyka kocich zachowań oraz specyficznych kocich potrzeb gatunkowych cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno obecnych, jak i przyszłych opiekunów. Koci behawioryści, autorzy książek i artykułów specjalistycznych oraz gospodarze tematycznych programów popularnonaukowych apelują, żebyśmy regularnie inicjowali zabawę z kotem oraz dbali o ubogacenie jego środowiska. a błaha z pozoru czynność jest dla naszych czworonożnych towarzyszy kluczowa do prawidłowego rozwoju.
 

Czy wiesz, że...

Choć kot – w przeciwieństwie do psa – najczęściej nie wymaga regularnych spacerów, to atrakcyjna relacja z nim wymaga regularnego zaangażowania ze strony opiekuna, wykraczającego poza poza sprzątanie kuwety, podanie pokarmu oraz wspólny wieczorny rytuał czułości.


Mit samowystarczalnego kota

Mimo rosnącej popularności kota domowego zdarza się, że przedstawiciele tego gatunku padają ofiarą szkodliwego przeświadczenia. Bywa, że powodem adopcji lub zakupu kota jest brak czasu na regularne wychodzenie na spacer z psem. W tym miejscu należy podkreślić kluczową dla zdrowej, ludzko-kociej relacji kwestię: miejmy świadomość, że choć mruczek załatwia część potrzeb fizjologicznych w kuwecie, to nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb emocjonalnych i eksploracyjnych. Zadanie to leży po stronie człowieka. W celu uniknięcia niepotrzebnych rozczarowań oraz problemów behawioralnych warto, by potencjalny opiekun miał tę informację na względzie, jeszcze zanim w jego domu pojawi się kot. To jest również odpowiedni moment na zadan...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy