Autor: Blanka Majewska

Absolwentka studiów podyplomowych kocia behawiorystyka w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Prowadzi kocie konsultacje behawioralne oraz, wraz z zespołem catsitterów, realizuje opiekę nad kotami na czas wyjazdu ich opiekunów w ramach autorskiej marki Catosfera Szczecin. Angażuje się w działalność edukacyjną (organizacja otwartego wydarzenia z okazji Dnia Kota „Kocie (pre)lekcje w Inku” oraz współprowadzenie konta edukacyjnego na Instagramie pod nazwą „Karma wraca podwójnie”). Prywatnie opiekunka trzech kotek: Krówki, Burki i Mućki.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zaburzona inhibicja gryzienia u 11-miesięcznego kocura – studium przypadku

„Młodość musi się wyszumieć” – tej zasady trzyma się część kocich opiekunów, którzy nie stawiają swoim nowym pupilom granic. Niestety, ale w odniesieniu do niekontrolowanego gryzienia kociąt obowiązuje raczej zasada „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Zachowania pierwotnie akceptowane, a nawet inicjowane przez kociego opiekuna mogą z czasem przerodzić się w niebezpieczny dla zdrowia domowników proceder. W artykule przedstawiono przypadek 11-miesięcznego kocura nierasowego, który trafił pod opiekę starszego małżeństwa. Po kilku miesiącach córka starszej pani zgłosiła się z prośbą o wsparcie behawioralne ze względu na dotkliwe pogryzienia i zadrapania nóg mamy.

Czytaj więcej

Znakowanie moczem u kota: charakterystyka, postępowanie i studium przypadku

Widok kociego moczu poza kuwetą dla wielu opiekunów stanowi silny bodziec do natychmiastowego kontaktu z behawiorystą. Całe szczęście jednak, że z roku na rok rośnie liczba osób, które pierwsze kroki w takim przypadku kierują ku gabinetowi weterynarii, gdzie lekarz na podstawie kompletu badań ocenia stan zdrowia zwierzęcia. Dopiero po wykluczeniu podłoża medycznego możliwa jest dalsza praca nad zachowaniem, a w przypadku, gdy kwestie zdrowotna i behawioralna przenikają się ze sobą, podejmuje się działania dwutorowo. W niniejszym artykule opisana zostanie jedna z dwóch behawioralnych przyczyn brudzenia w domu – znakowanie moczem.

Czytaj więcej

Zasady opieki nad głuchym kotem

„Mój kot uparcie udaje, że mnie nie słyszy, ignoruje każde moje wołanie, prośbę czy zakaz. Cudownie odzyskuje słuch, gdy otwieram lodówkę, wtedy pojawia się przy mnie błyskawicznie”. Z takimi historiami (często opowiadanymi przez opiekunów z przymrużeniem oka) spotykam się na co dzień przy okazji kocich konsultacji behawioralnych i wizyt przed usługą catsittingu. Jak jednak postępować, gdy żartobliwe przytyki w stronę mruczka zastępuje poważna i ostateczna diagnoza? Opieka nad kotem głuchym oraz codzienna z nim praca wymagają specyficznego postępowania.

Czytaj więcej

Wybrane problemy skórne u kotów

Największy organ ciała kota to skóra, która stanowi nawet 25% masy ciała zwierzęcia. Do jej podstawowych funkcji zalicza się: tworzenie bariery ochronnej dla organizmu, odbiór zmysłu dotyku za pośrednictwem receptorów czuciowych oraz regulację temperatury ciała. Gdy więc pojawiają się u kota problemy skórne, trzeba szybko reagować.

Czytaj więcej

Społeczna odpowiedzialność biznesu w małych firmach z branży zoologicznej

Nie tylko międzynarodowe koncerny dysponujące znacznym kapitałem mają możliwości wpływania na zachowania społeczeństwa, kształtowania świadomości klientów i poruszania ważnych dla współczesnego odbiorcy tematów. Nawet mikroprzedsiębiorstwa – również te z branży zoologicznej – są w stanie przyczyniać się do korzystnych zmian w skali lokalnej poprzez czerpanie ze strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czytaj więcej

Błonnik w diecie kota

Węglowodany obecne w karmach dla zwierząt dość powszechnie błędnie utożsamiane są wyłącznie ze skrobią. Tymczasem jest to również błonnik, zaliczany do węglowodanów złożonych, które nie ulegają strawieniu w organizmie. Jak jego obecność wpływa na zdrowie naszego pupila?

Czytaj więcej

Motywacja opiekuna do regularnej zabawy z kotem

Czy interakcja z kotem rzeczywiście jest tak ważna, jak mówią behawioryści i znawcy tematu? A jeśli tak, to jak – w natłoku licznych obowiązków – wygospodarować czas i znaleźć motywację do codziennej zabawy z mruczącym pupilem? Przyjrzyjmy się wyzwaniom, przed jakimi stoją koci opiekunowie, oraz zastanówmy się, w jaki sposób stawić im czoła.

Czytaj więcej