Zasady opieki nad głuchym kotem

Terapia behawioralna

„Mój kot uparcie udaje, że mnie nie słyszy, ignoruje każde moje wołanie, prośbę czy zakaz. Cudownie odzyskuje słuch, gdy otwieram lodówkę, wtedy pojawia się przy mnie błyskawicznie”. Z takimi historiami (często opowiadanymi przez opiekunów z przymrużeniem oka) spotykam się na co dzień przy okazji kocich konsultacji behawioralnych i wizyt przed usługą catsittingu. Jak jednak postępować, gdy żartobliwe przytyki w stronę mruczka zastępuje poważna i ostateczna diagnoza? Opieka nad kotem głuchym oraz codzienna z nim praca wymagają specyficznego postępowania.

Kot domowy, mimo swojej delikatnej aparycji, odziedziczył po swoim przodku, kocie nubijskim, silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jego organizm jest doskonale przystosowany do tego, by skutecznie namierzyć, dogonić, pochwycić, zagryźć, a następnie spożyć i strawić ofiarę. Nieocenioną rolę w akcie polowania odgrywają wyostrzone zmysły, a wśród nich drugi pod względem stopnia rozwoju – zmysł słuchu. Dodatkową rolą słuchu jest odbiór szerokiej gamy wewnątrzgatunkowych komunikatów werbalnych (wśród nich wymienić można m.in. warczenie, prychanie, miauczenie) oraz wczesne namierzenie rywala bądź silniejszego drapieżnika.

Rozwój kociego zmysłu słuchu

Słyszalność dźwięków u kota obejmuje zakres od 48 do 85 kHz, szacuje się, że górny zakres jest około cztery razy wyższy niż u przeciętnego człowieka. W procesie ewolucji kot rozwinął umiejętność rozpoznawania ultradźwięków, aby namierzyć wysokie, niesłyszalne dla ucha ludzkiego piski wydawane przez gryzonie. Nie znaczy to, że kocię już od pierwszego dnia życia wyposażone jest w tak czuły słuch. U noworodka kanały słuchowe są zamknięte, po ok. 5 dniach zwierzę wykazuje pierwsze reakcje na dźwięki, natomiast między 3. a 4. tygodniem życia kocię zdobywa umiejętność rozróżnienia odgłosów wydawanych przez matkę od sygnałów werbalnych innych osobników. Ta zdolność pozwala wyczuć mu p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy