Klatka kennelowa – co to właściwie jest i po co się ją stosuje?

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

Klatki wciąż owiane są złą sławą, a wyobrażenie o nich jest bardzo stereotypowe. Wielu ludzi myśli, że to narzędzie znęcania się nad psem, ograniczania mu wolności. Tymczasem w rzeczywistości sprawa ma się zupełnie inaczej.

Na początku chciałabym wyjaśnić pojęcie „kennelowe”. Pochodzi ono od angielskiego słowa kennel, czyli buda. Klatka kennelowa jest czymś w rodzaju budy dla psa w domu – jego azylem, „małym M”.

Dobro psa

Klatkę stosuje się przede wszystkim dla dobra psa, dla jego wygody i poczucia bezpieczeństwa, mając na uwadze jego indywidualne predyspozycje. Kennel nie jest niczym nienaturalnym, egoistycznym wymysłem człowieka. Odwzorowuje warunki, jakie w naturze wybierają zwierzęta psowate. Szukają one ciasnych, ciemnych, odgrodzonych miejsc, takich jak nory, bo tam czują się bezpiecznie. Zwierzęciu łatwiej jest utrzymać pełną kontrolę nad ograniczoną przestrzenią. Dlatego klatki kennelowe często polecane są właścicielom psów lękliwych. Taki własny, mały azyl wzmacnia poczucie bezpieczeństwa psa i pomaga budować pewność siebie.
Jednak zastosowanie klatki u psów z problemami behawioralnymi zawsze powinno być wcześniej skonsultowane ze specjalistą (zoopsychologiem, behawioryst...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy