Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie , Otwarty dostęp

17 stycznia 2020

NR 15 (Styczeń 2020)

Klatka kennelowa – co to właściwie jest i po co się ją stosuje?

0 4094

Klatki wciąż owiane są złą sławą, a wyobrażenie o nich jest bardzo stereotypowe. Wielu ludzi myśli, że to narzędzie znęcania się nad psem, ograniczania mu wolności. Tymczasem w rzeczywistości sprawa ma się zupełnie inaczej.

Na początku chciałabym wyjaśnić pojęcie „kennelowe”. Pochodzi ono od angielskiego słowa kennel, czyli buda. Klatka kennelowa jest czymś w rodzaju budy dla psa w domu – jego azylem, „małym M”.

POLECAMY

Dobro psa

Klatkę stosuje się przede wszystkim dla dobra psa, dla jego wygody i poczucia bezpieczeństwa, mając na uwadze jego indywidualne predyspozycje. Kennel nie jest niczym nienaturalnym, egoistycznym wymysłem człowieka. Odwzorowuje warunki, jakie w naturze wybierają zwierzęta psowate. Szukają one ciasnych, ciemnych, odgrodzonych miejsc, takich jak nory, bo tam czują się bezpiecznie. Zwierzęciu łatwiej jest utrzymać pełną kontrolę nad ograniczoną przestrzenią. Dlatego klatki kennelowe często polecane są właścicielom psów lękliwych. Taki własny, mały azyl wzmacnia poczucie bezpieczeństwa psa i pomaga budować pewność siebie.
Jednak zastosowanie klatki u psów z problemami behawioralnymi zawsze powinno być wcześniej skonsultowane ze specjalistą (zoopsychologiem, behawiorystą). Bywają bowiem psy ciężko straumatyzowane, dla których klatka może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Nauka wyciszenia 

Klatka uczy psa wyciszenia się. W psiej naturze leży umiejętność relaksowania. Nie zapominajmy, że nasz dorosły pupil powinien przespać na dobę około 14 godzin! Pies, który nie potrafi się wyciszyć, jest wiecznie czujny, podekscytowany i nadaktywny (czasem jest to mylnie odbierane jako „radosne usposobienie psa”) jest psem nieszczęśliwym, którego organizm nie regeneruje się w wystarczającym stopniu. 
To w konsekwencji może prowadzić do różnych chorób. W klatce pies ma ograniczone możliwości ruchu, nie może biegać, skakać – czyli intensyfikować swoich emocji. Odbiera też dużo mniej bodźców zewnętrznych, dlatego naturalnym dla niego zachowaniem będzie po prostu relaks.

Gdy pies niszczy mieszkanie 

Kennel znajduje swoje zastosowanie u psów nadpobudliwych, ze skłonnością do niszczenia przedmiotów. Nie tylko uczymy psa spokoju, ale także uniemożliwiamy mu gryzienie i drapanie przedmiotów. Poza tym, że chronimy nasze mieszkanie przed zniszczeniem, przede wszystkim chronimy psa przed możliwymi przykrymi skutkami jego zachowania! Bywa, że psy w szale przegryzają kable, rzucają się na drewniane meble, plastikowe przedmioty, biżuterię – nietrudno wtedy o uszkodzenia pyska czy organów wewnętrznych. 

Nauka czystości 

Klatka doskonale sprawuje się także przy nauce czystości – zarówno szczeniaków, jak i dorosłych psów, które z różnych przyczyn załatwiają się w domu. Psiak, jeśli nie jest chory, raczej nie załatwi się w swoim posłaniu. Zazwyczaj poszuka do tego mozaikowego dywanu lub innego kąta w mieszkaniu. Lecz jeśli będzie miał do dyspozycji tylko dwór i swój kennel – oczywiście wybierze dwór. Ta sama zasada dotyczy szczeniaków. Trening przy pomocy klatki pomoże szybko oduczyć psa załatwiania się w domu. Oczywiście, trzeba to zrobić z głową, najlepiej z pomocą behawiorysty. Ważne jest, by odpowiednio dobrać czas, na jaki zamykamy psa (u szczeniaka będzie to od 30 minut do dwóch godzin), a po wypuszczeniu z klatki od razu wyjść z psem na dwór. 

Klatki metalowe

Metalowe klatki kennelowe mają tę zaletę, że są składane i lekkie, można więc brać je na wszelkie wyjazdy z psem, do samochodu czy do hotelu. Dzięki temu zapewnimy psu bezpieczeństwo i zadbamy, by nie niszczył nowego otoczenia.

Zalety klatki kennelowej

Klatka kennelowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Odpowiednio używana, ma tyle zalet, że można ją sprawić prawie każdemu psu. Poniżej wyszczególniam najbardziej znane i najczęstsze przykłady zastosowań kennelu:

 • przy psach z problemami behawioralnymi, w tym psach lękliwych i nadpobudliwych (warunek: konsultacja ze specjalistą),
 • przy psach niszczących mieszkanie pod naszą nieobecność,
 • przy wyjazdach na wakacje,
 • podczas jazdy samochodem,
 • przy nauce wyciszenia,
 • przy nauce czystości, 
 • przy wychowywaniu szczeniaka, 
 • po spacerze – żeby pies wypoczął, 
 • gdy mamy gości, których pies krępuje/których pies nie toleruje/których pies się boi itd.,
 • gdy pies jest nadmiernie podekscytowany i chcemy go uspokoić,
 • przy cieczce – gdy trzeba odseparować sukę od psa,
 • po porodzie – gdy trzeba odseparować sukę z młodymi (zapewnić im spokój i bezpieczeństwo), 
 • dla psiego seniora – cichutki, przytulny kącik jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli w pobliżu są młode, energiczne psy,
 • przy większej liczbie psów w domu – oddzielny kąt dla każdego psiaka zapewni im możliwość odseparowania się, gdy tego potrzebują, i zdrowy wypoczynek, 
 • po operacjach i zabiegach. 

Trening przygotowawczy

Zanim zamkniemy przyjaciela w jego domku, należy bardzo rzetelnie przeprowadzić trening przygotowawczy. Trwa on – w zależności od psa – od około tygodnia do miesiąca lub nawet kilku miesięcy. Trening ten ma przyzwyczaić naszego pupila do klatki i spowodować, że ją pokocha, uzna za swoją i sam będzie w niej chętnie przebywał. 
Nigdy nie należy zamykać psa w klatce na siłę i bez wcześniejszego treningu! 

Trening w pigułce 

W pierwszej fazie przyzwyczajania psa do kennelu pozwalamy mu po prosu zapoznać się z nim. Wstawiamy klatkę do domu, otwieramy drzwiczki i więcej nie zwracamy na nią uwagi. 
Po kilku dniach przystępujemy do aktywnego budowania pozytywnych skojarzeń z klatką. Układamy smakołyki w klatce i wokół niej i pozwalamy psu swobodnie je zjadać – nie popędzając go. Dzienną porcję karmy także podajemy w klatce. Nagradzamy psa za każde spojrzenie na klatkę, powąchanie jej oraz wejście do środka.
Przymykanie i zamykanie drzwiczek to najważniejsze elementy treningu. Przystępujemy do nich wtedy, gdy pies już sam swobodnie wchodzi do...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy