Okres, w którym zaczyna się starość u psa, często nie daje wyraźnych objawów, dlatego łatwo je przegapić. Zwłaszcza że symptomy starości nie pojawiają się gwałtownie i zależą od rasy oraz wielkości zwierzęcia. Starość zaczyna się w zasadzie już wtedy, kiedy pies osiągnie wiek dorosły. Zwykle psy ras dużych starzeją się szybciej, bo już w wieku 6–7 lat, psy ras średnich w wieku około 7–9 lat, a małych dopiero po skończeniu 9–12 lat. Za seniora uważa się psa, który przeżył 70–80% przewidywanej długości życia. Najlepszą metodą jest obserwacja – starość u psa najczęściej objawia się gorszym wzrokiem, słuchem i węchem, mniejszą ochotą do aktywności, a czasami także siwieniem i przerzedzeniem sierści – na pysku i w okolicach oczu. Wiele jednak zależy od genów, warunków życia oraz diety zwierzęcia.
Odżywianie psa seniora ma niebagatelny wpływ na jego zdrowie, ale zmiana diety powinna uwzględniać dotychczasowy sposób żywienia, rasę, sylwetkę oraz aktywność fizyczną. Wszystkie te kwestie warto skonsultować z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem modyfikacji w diecie.
Wiele czołowych marek z segmentu pet food oferuje karmy dla seniorów. Ich receptura jest skomponowana tak, aby odpowiadać na potrzeby starzejącego się organizmu psa, ale produkty różnią się między sobą: zawartością białka, rodzaje...