Zachowania terytorialne kotów

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Stałą częścią składową zachowań terytorialnych jest walka, co krótko i precyzyjnie zdefiniował amerykański zoolog, William Henry Burt, mówiąc, że: „terytorium jest obszarem bronionym przez zwierzę”. Badając implikacje koncepcji terytorializmu wśród zwierząt z punktu widzenia ewolucji, następcy Burta zastanawiali się nad trudnościami, przed którymi stają gatunki mocno terytorialne.

W latach 60. ubiegłego stulecia Jerram L. Brown opisał koncepcję opłacalnej obrony, zgodnie z którą w przypadku obrony zasobów, oprócz korzyści ze zdobycia pożywienia, nie możemy zapominać o możliwych kosztach takiego postępowania, np. o ryzyku odniesienia obrażeń. Dekadę później David Wilson dodał, że walka o terytorium nie może pochłaniać tyle energii, żeby zakłócić procesy związane z prokreacją i przekazaniem genów następnym pokoleniom. Terytorialność jest szczególną formą konkurencji, w której zwierzę powinno w miarę szybko i efektywnie pokonać konkurenta, ponieważ wydatkuje wtedy o wiele mniej energii niż w sytuacji, kiedy musiałoby za każdym razem zdobywać pożywienie i konsumować zdobycz w towarzystwie osobników tego samego gatunku. Tak czy inaczej, korzystanie z zasobów, takich jak pokarm, szczególnie w sytuacji, kiedy te zasoby są ograniczone, zawsze wiąże się z konkurencją.

POLECAMY

Ekologia behawioralna rozróżnia dwie najprostsze formy konkurencji: eksploatację, inaczej mówiąc zużywanie istniejących na danym obszarze zasobów, oraz obronę zasobów, czyli demonstrację siły, a w ostateczności walkę z innymi osobnikami. Z obroną zasobów wiąże się również interferencja, czyli taki typ konkurencji, kiedy osobniki, wchodząc w interakcję ze sobą, jednocześnie zmniejszają efektywność działań łowieckich. Konkurenci, spotykając się znienacka na wspólnej części terytorium, tracą swój czas, który mogliby zużyć na aktywne poszukiwanie zasobów.

 

Czy wiesz, że…

Koty wolno żyjące cechuje o wiele większa aktywność i poruszają się po wi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy