Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja , Otwarty dostęp

19 listopada 2021

NR 26 (Listopad 2021)

Wpływ dodatków żywieniowych na zachowanie psów

0 991

Dodatki żywieniowe – czyli substancje, które uzupełniają podstawową dietę w celu m.in. poprawienia jej jakości i smakowitości, podwyższenia walorów dietetycznych czy polepszenia wchłanialności składników odżywczych – znacząco poprawiają zdrowie i samopoczucie psów. Czy jednak wiemy, jakie i ile ich wybrać?

Badania wykonane przez Schoenthaler and Bier1 na dzieciach wykazały, że diety bogate w witaminy i minerały mogą zmniejszać zachowania antyspołeczne u dzieci w wieku szkolnym. Dodatkowo badania przeprowadzone przez Gesch i współpracowników2 potwierdziły te przypuszczenia, ale również wykazały, że suplementacja zarówno dodatkami witaminowo–mineralnymi, jak i niezbędnymi kwasami tłuszczowymi (NKT), takimi jak DHA (kwas dokozaheksaenowy – 22:6n-3), zmniejszyła występowanie zachowań związanych z przemocą. W przypadku psów modele ich zachowania brane są pod uwagę jako model również dla ludzi. Dodatkowo badania przeprowadzone do tej pory wskazują na istotny wpływ dodatków żywieniowych na zachowania psów. 

POLECAMY

Czym są dodatki żywieniowe?

Dodatkami żywieniowymi nazwać można substancje, które uzupełniają podstawową dietę w celu poprawienia jej jakości i smakowitości, podwyższenia walorów dietetycznych, zmiany konsystencji bądź zapachu, wydłużenia trwałości oraz, co najważniejsze, w celu polepszenia wchłanialności składników odżywczych. Dodatki żywieniowe dostępne są w postaci proszków, płynów bądź tabletek, co może ułatwić dostosowanie podania do indywidualnych potrzeb psa. Substancje te zakupić można w sklepie zoologicznym czy gabinecie weterynaryjnym, dzięki czemu uzupełnienie diety psa jest proste i wygodne. 

Czy dodatki żywieniowe są niezbędne w diecie psa?

Wprowadzenie ich do diety psa znacząco poprawia zdrowie, a co za tym idzie – samopoczucie. Większość gotowych karm dla psów produkowana jest z wykorzystaniem wysokich temperatur oraz przy użyciu niskich jakości produktów, tak więc tego typu pokarmy nie mają możliwości spełniania norm żywieniowych bez dodatków żywieniowych. Oczywiś...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy