Żywienie psów sportowych – wywiad z lek. wet. Aleksandrą Szubą

Dieta i suplementacja

To będzie nieco inny artykuł niż zwykle. Psy sportowe i ich żywienie to szeroki temat. Bardzo wiele zależy od tego, o jakiej dyscyplinie sportu mówimy i z jakimi wymaganiami się ona wiąże. Uważam, że do tego zagadnienia trzeba podchodzić bardzo indywidualnie. Należy dokładnie przeanalizować możliwości żywieniowe, jakie ma opiekun psa, a dostosować je do potrzeb zwierzęcia. Psi sportowiec to wymagający żywieniowo pacjent.

O szczegółach żywienia psów sportowych rozmawiałam z lekarz weterynarii, która jest jednocześnie opiekunką ośmiu psów zaprzęgowych – Aleksandrą Szubą z Przychodni Św. Franciszka w Rudziczce, prezes Klubu Sportu Psich Zaprzęgów Dog Adventure. Pani doktor współpracuje również z Fundacją Surowe Kotki i Psy, zajmującą się m.in. edukacją w zakresie prawidłowego żywienia psów i kotów.

Psy pracujące

Psy od wieków pracują z człowiekiem i dla niego – przy polowaniach, strzegąc domostw, zaganiając zwierzęta pasterskie. Z biegiem czasu pojawiały się nowe „psie prace”, a inne znikały. Należy pamiętać, że psy sportowe należą do grupy psów pracujących, wykonujących rozmaite rodzaje prac, z różną intensywnością, zmiennymi warunkami terenowymi i pogodowymi oraz różnym czasem trwania.
Warto wiedzieć, że dieta psów pracujących intensywnie, lecz krótko, powinna – poza właściwym bilansem makroskładników – mieć dużą strawność. Istotne są również tak zwane dodatki funkcjonalne, które mogą wpływać na zwiększenie osiągów psów. Powinny one jednocześnie minimalizować efekt zmęczenia i wspierać proces regeneracji organizmu w okresie wypoczynku.
Oddajmy jednak głos lek. wet. Aleksandrze Szubie:

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk: Jak to się stało, że zainteresowałaś się zaprzęgami?

lek. wet. Aleksandra Szuba: Stało się to w wyniku wielu zbiegów okoliczności. Przeniosłam się do innego miasta, poznałam obecnego narzeczonego, wówczas właściciela dwóch psów rasy husky, z którymi biegał – Alexa i Bishiego. W naszej okolicy poznaliśm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy