O szczegółach żywienia psów sportowych rozmawiałam z lekarz weterynarii, która jest jednocześnie opiekunką ośmiu psów zaprzęgowych – Aleksandrą Szubą z Przychodni Św. Franciszka w Rudziczce, prezes Klubu Sportu Psich Zaprzęgów Dog Adventure. Pani doktor współpracuje również z Fundacją Surowe Kotki i Psy, zajmującą się m.in. edukacją w zakresie prawidłowego żywienia psów i kotów.
Psy pracujące
Psy od wieków pracują z człowiekiem i dla niego – przy polowaniach, strzegąc domostw, zaganiając zwierzęta pasterskie. Z biegiem czasu pojawiały się nowe „psie prace”, a inne znikały. Należy pamiętać, że psy sportowe należą do grupy psów pracujących, wykonujących rozmaite rodzaje prac, z różną intensywnością, zmiennymi warunkami terenowymi i pogodowymi oraz różnym czasem trwania.
Warto wiedzieć, że dieta psów pracujących intensywnie, lecz krótko, powinna – poza właściwym bilansem makroskładników – mieć dużą strawność. Istotne są również tak zwane dodatki funkcjonalne, które mogą wpływać na zwiększenie osiągów psów. Powinny one jednocześnie minimalizować efekt zmęczenia i wspierać proces regeneracji organizmu w okresie wypoczynku.
Oddajmy jednak głos lek. wet. Aleksandrze Szubie:
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk: Jak to się stało, że zainteresowałaś się zaprzęgami?
lek. wet. Aleksandra Szuba: Stało się to w wyniku wielu zbiegów okoliczności. Przeniosłam się do innego miasta, poznałam obecnego narzeczonego, wówczas właściciela dwóch psów rasy husky, z którymi biegał – Alexa i Bishiego. W naszej okolicy poznaliśm...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!