Karmy z owadów

Zdrowie zwierząt i ratunek dla planety

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Karmy z białkiem owadzim to nie tylko wartościowa dieta dla psów i kotów, ale także działanie na rzecz środowiska. Chów owadów jest jedną z najbardziej ekologicznych gałęzi produkcji zwierzęcej, a ponadto produkcja karm bazujących na owadach gwarantuje mniejsze zużycie przestrzeni rolnej i wody oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Czy może być lepszy argument dla wykorzystania karm i przekąsek z białkiem owadzim w diecie psów i kotów?

Insekty w karmach nie są niczym nowym w branży pet food, ale stają się coraz częściej głównym źródłem białka zwierzęcego w recepturach karm, a producenci komponują już całe linie produktowe oparte na surowcach z owadów. Jeszcze niedawno na rynku zoologicznym można było znaleźć zaledwie kilka produktów z białkiem owadzim, czasami stosowanym tylko jako dodatek. Dziś rynek pet food dojrzał do tego, aby na recepturach bazujących na owadach oprzeć swój rozwój w kierunku bardziej ekologicznych produktów. W ofercie są już nie tylko karmy dla psów z komponentem z insektów, ale także karmy dla kotów oraz przekąski, w których głównym źródłem białka zwierzęcego są owady.
Wysoka jakość karmy dla psów i kotów utożsamiana jest z odpowiednią zawartością mięsa w surowcach i białka pochodzenia zwierzęcego w składzie analitycznym. W powszechnym przekonaniu mięso kojarzone jest z wołowiną, wieprzowiną, drobiem lub rybami. Rzadziej za surowiec do produkcji karm uznawane są mięso z królika, jagnięcina lub konina. A insekty? Owady nie funkcjonują w świadomości ludzi jako produkt spożywczy, a tymczasem są źródłem pełnowartościowego, wysoko przyswajalnego białka i tłuszczów. Branża pet food jest jedną z pierwsz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy