Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

15 listopada 2022

NR 32 (Listopad 2022)

Rola dotyku w kształtowaniu kocich zachowań

0 19

Koty to zwierzęta, które cenią sobie autonomię i do kwestii bliskości fizycznej często podchodzą ostrożnie. Dotyczy to interakcji zarówno z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jak i z ludźmi. Są jednak koty, które dosłownie uwielbiają się przytulać i domagają się dotyku w sposób bardzo bezpośredni. Z czego może wynikać ta różnica? Między innymi z puli doświadczeń, jaką zwierzę zebrało na pierwszym etapie życia.

Dotyk to u kotów złożona kwestia. Jest on czymś naturalnym na linii matka – kocięta, jednak wśród dorosłych osobników zdarza się rzadziej i wymaga konkretnych warunków. Aby dwa dorosłe osobniki wchodziły pomiędzy sobą w przyjazną interakcję związaną z dotykiem, muszą dobrze się znać i mocno sobie ufać. Nawet wtedy kontakt, przejawiający się głównie pod postacią wylizywania drugiego osobnika, ogranicza się przede wszystkim do okolic głowy, która jest kocią strefą kontaktów społecznych. Zżyte ze sobą zwierzaki zwykle ocierają się o siebie pyszczkami (przy okazji przekazując sobie znaczniki feromonowe) lub też wylizują sobie czoło i uszy, okazując przyjaźń (co ciekawe, wnętrze ucha to jedyne miejsce, którego kot nie jest w stanie umyć sobie sam i musi w tym względzie liczyć na uprzejmość swoich towarzyszy).

POLECAMY

Dotyk jako element socjalizacji

Coraz więcej opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym etapem w życiu kota jest tzw. okres pierwotnej socjalizacji. Jest to czas przypadający na pierwszych 14. –16. tygodni życia, podczas którego maluch poznaje główne zasady rządzące kocim światem, uczy się kontroli emocji, wykształca w sobie zachowania społeczne, a także uczy się definiować zagrożenia. Im większa będzie pula jego doświadczeń w tym okresie, tym lepiej przygotowany wejdzie w dorosłe kocie życie i będzie mu łatwiej w sytuacjach stresujących i trudnych. 

To właśnie wtedy kocięta powinny być wystawiane na kontakt z człowiekiem, by nauczyć się, że nie jest on zagrożeniem, a przebywanie w ludzkim towarzystwie jest czymś przyjemnym i wiąże się z dodatkowymi korzyściami (np. w postaci zabawy). Okazuje się jednak, że istotna jest nie tylko sama interakcja , ale także bezpośredni dotyk, a konkretnie długość ekspozycji kociaka na ten bodziec.

Według szwedzkiej etolożki i badaczki zwierzęcych zachowań, Karoliny Westland, to, jak długo kocięta w wieku między 2. a 8. tygodniem życia będą doświadczały bezpośredniego ludzkiego dotyku, będzie wprost przekładało się na sposób ich...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy