Dołącz do czytelników
Brak wyników

Modyfikowanie zachowań
krok po kroku

Artykuły z czasopisma | 8 marca 2018 | NR 3
259

Odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie to dwie podstawowe metody modyfikacji zachowań niepożądanych u zwierząt. Można je stosować u wszystkich gatunków i w najrozmaitszych sytuacjach. Umiejętne odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie to podstawa pracy każdego zoopsychologa, psychologa i trenera.

Desensytyzacja, czyli inaczej odwrażliwianie, polega na stopniowym wystawianiu organizmu na działanie bodźca wyzwalającego reakcję w celu habituacji (przyzwyczajenia) do danego typu bodźca. Tak więc jest to wyeliminowanie połączenia bodziec – reakcja poprzez ekspozycję na ten typ bodźca. Prezentujemy zwierzęciu bodziec (np. wywołujący lęk czy inną niepożądaną reakcję) przy jednoczesnym braku bodźca bezwarunkowego. W celu spotęgowania efektu tej techniki terapii warto ją połączyć z jednoczesnym przeciwwarunkowaniem. Przeciwwarunkowanie natomiast polega na zastąpieniu negatywnej reakcji emocjonalnej na dany bodziec pozytywnym wzmocnieniem, dzięki czemu wytwarza się pozytywne skojarzenie w połączeniu z nieprzyjemnym bodźcem.

Praktyka

W celu lepszego zrozumienia tych dwóch technik posłużymy się przykładem. Załóżmy, że pies boi się dźwięku burzy.

W przypadku odwrażliwiania w pierwszej kolejności będziemy puszczać psu nagrany dźwięk, od najniższego poziomu głośności, tak by nie wywołał on reakcji, aż do rzeczywistego poziomu hałasu podczas burzy. Głośność należy zwiększać stopniowo i odpowiednio wolno, by zwierzę nie zareagowało na dźwięk strachem.

W przypadku przeciwwarunkowania za każdym razem, gdy pojawi się dźwięk uderzenia pioruna, dajemy psu coś, co lubi – np. przysmak czy zabawę. Każdy huk będzie więc kojarzył mu się z nagrodą/zabawą. W ten sposób zmieniamy negatywne emocje psa, zastępując je pozytywnym skojarzeniem.

W przypadku połączenia odwrażliwiania z przeciwwarunkowaniem puszczamy psu nagrany dźwięk wyładowań atmosferycznych, od najniż-
szego poziomu głośności, i jednocześnie p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy